Port LaDera Otel

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Port LaDera Otel, adını bulunduğu konumdan almaktadır ve ‘Yamaçtaki Liman’ anlamına gelmektedir. Otelin her tarafında kurucusu iç mimar Selina Kazazoğlu olan Unlimited Design tasarım ofisinin imzası görülüyor.

  Port LaDera Alaçatı, ülkemizin batı kısmında, bir Egenin bir kasabası olan Alaçatı’da bulunmaktadır. Alaçatı’nın bitki örtüsü, rüzgâr değirmenleri ve üzüm bağları ile bir bütün oluşturan mimarisi bir kasaba haline gelişinin öyküsü 1850’li yıllara dayanır. Alaçatı kesilmeyen rüzgârı ve temiz denizi ile dünyanın en iyi 3. sörf merkezidir. Tüm bu özelliklerin yanında Alaçatı’nın gece hayatı, restoranları ve kafeleri ile gündüz plajları sayesinde en gözde tatil kasabası olarak anılmasını sağlar.

  Port LaDera, Alaçatı Limanı’nın ve sörf merkezinin manzarasını oldukça geniş bir açıdan görebilen bir arazinin yamacında bulunmaktadır.

  Alaçatı Limanı Fransız bir mimar olan François Spoerry tarafından tasarlanmıştır. Yine aynı tasarımcıya ait Côte d’Azur’de olan dünyaca ünlü Grimaud Limanı’nın taklidi olarak inşa edilmiştir.

  Projenin temel çıkışı Alaçatı’nın mimari dokusu ve tabiatındaki çeşitliliğinden meydana gelmektedir.

  Tasarımcılara en fazla ilham kaynağı olan bölgenin dar sokakları, evlerdeki ahşap doğramalı kapılar ve ahşap pencereleri olmuştur. Otelin içinde bulunduğu arazideki bitki örtüsü ise renk skalasına bir zemin oluşturmuştur. Projenin başından itibaren mimar Selina Kazazoğlu, hizmetin kalitesine verilen değeri, oluşturmuş olduğu detayları ve malzeme seçimleri ile vurgulamayı hedeflemiştir. Bölgenin plaj ve kumsalın dokunuşlarını farklı sanatsal dizgelerden alıp eldeki öğeleri yeni bir dizge içinde bütünleştirmiştir.

  Kategori:
  Kısa Kısa

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya