Popüler Mimarlık Firmaları’nın Senelik Ciroları Ne Kadar?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlık sektörü için 2015’in ilk çeyreğine dair beklentiler, büyük oranda seçimin gölgesinde kaldığı için 2015’in ikinci yarısında daha büyük dalgalanmalar yaşaacağı kulislerde konuşuluyor.Yurtdışından prestijli mimarlık ödülleriyle dönen firmalarımız, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri , Dubai gibi petrol zengini ülkelerde de projeleriyle adlarından söz ettirmeyi başarmış durumda.

  Son 3 yıllık bir spektrum içerisinde önemli işlere imza atan mimarlık firmalarından bazılarını sizler için mimarimedya’da mercek altına aldık..İşte araştırmamızın sonuçları..

  teamforest mimarlık2014 cirolarının 10 milyon TL’nin üzerinde gerçekleştiğini belirten TeamFores’in kurucu ortağı Serter Karataban, “Toplamda 10-12 proje yaptık. Şu anda anlaşmasını yaptığımız 4 büyük işimiz var. Yurtdışı işleri genelde proje işleri oluyor. Belçika’da bile ofis yaptık. Ortadoğu, Kuzey ve Batı Afrika, Türki Cumhuriyetler’de, Türk mimarlar hep cazibesini sürdürdü. Onlar bizimle çalışmak istiyorlar, biz de onlarla” diye konuştu.

  Toplamda 10 – 12 proje için 10 milyon ciro , oldukça büyük işler olduğunun bir kanıtı.TeamFores, nitelikli projelerle adından söz ettirmeyi seven bir mimari firma olduğunu böylelikle bir defa daha kanıtlamış oldu.

  muumSon 5 yılda yıllık cirolarını 2-3 milyon lira civarında seyrettiğini kaydeden MuuM’un kurucu ortakları Murat Aksu ve Umut İyigün de, “2014’te 15 civarında proje yaptık. 2-3’ü 100 bin metrekarenin üzerindeydi. 2015 oldukça durgun başladı ama bizim yürüyen büyük metrajlı işlerimiz var. Yurtdışı projelerimiz oldu. Özellikle Azerbaycan ve Katar ile çok ilgiliyiz. Son yıllarda, bu ülkelerde Türk proje firmalarına ilgi oldukça arttı” dediler.

  Yıllık iş potansiyeli ortalamanın bir hayli üzerinde olan mimarlık ofislerinden biri olan Tabanlıoğlu’nun konuyla ilgili açıklamaları da şöyle..

  Melkan-Tabanlioglu-MIPIM-2014u-degerlendirdi_1833_0744bHer dönemde yaklaşık 30 proje çalıştıklarını ifade eden Tabanlıoğlu Mimarlık şirket ortağı Melkan Gürsel Tabanlıoğlu,”Bunların bazıları yarışma, bazıları inşaat aşamasında, kimi 4 yıldır sürüyor, kimi ise konsept çalışması. Zorlu Levent Ofis Kulesi, Selçuk Ecza Genel Müdürlük ve Senegal Kongre Merkezi, ayrıca ödüllerle de uluslararası mimarlık ortamlarında yer aldılar. Selçuk Ecza Genel Müdürlük binasının MIPIM 2015’te de ödül aldı” dedi.

  2015 için umutlu ve büyüme indeksli bir grafik anlatıma giden Özer+Tulgan Architects ise aşağıdaki açıklamaları yaptı.

  12014 yılı cirolarının 2.6 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirten Özer+tulgan Architects Mimarlığın kurucu ortakları Emre Özer ile Tayfun Tulgan, “2015 yılında bunu neredeyse ikiye katlayacağımızı düşünüyoruz. 2014’te yaklaşık 8 proje gerçekleştirdik. 2015’te 14 proje ve fazlası olacak gibi görünüyor. Şu anda Riga, Letonya ve Tiran, Arnavutluk’ta Otel projelerimiz var. Ofisimizde 32 mimar istihdam ediyoruz” dediler.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya