Plastikten Ev Görenleri Şaşırtıyor!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Kolombiya’nın başkenti olan Bogota’da hergün 700 ton kadar plastik çöpe atılıyor. Fakat mimar olan Oscar Mendez bu duruma bir çare buldu. Böylece plastkler artık çöpe gitmiyor geri dönüşüm sağlanıyor.

  Oscar Mendez’in şirketi Conceptos Plásticos, hergün atılan bu plastik ve kauçuk atıkları topluyor ve inşaat malzemesi haline getiriyor. Bu inşaat malzemeleri de Kolombiya genelinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ev yapmak için kullanıyor. Conceptos Plásticos hem giderek artmakta olan plastik atıkların kullanılmasını hem de Kolombiya’da artan nüfus dolayısıyla ev ihtiyacını çözmüş oluyor.

  Plásticos bu iki sorun ile mücadele edebilmek için, plastik atıkları, geri dönüşüm yapıyor ve Lego tarzı yapı malzemelerine dönüştürdü.

  Yapılan binalarda iki yatak odası ve bir banyo ile oturma odası, yemek odası ve mutfak bulunuyor. Evin toplan alanı 40 m2. Ev Lego gibi birbirine geçmiş geri dönüşüm yapılmış yapı blokları kullanılarak yapılmış. Evin toplam maliyeti ise 5.200 dolar ve yalnızca beş gün içinde inşa edilebiliyor.

  Hatta bu evi yapanların geçmişte bir inşaat deneyimine sahip olması da gerekmiyor. Conceptos Plásticos bu lego blokların içerisine bir katkı maddesi koyuyor ve böylece ürün yangına dayanıklı hale geliyor. Ayrıca blokların plastikten oluşması depreme de dayanıklı hale getiriyor.

  Tüm bunların yanında bu evlerde oturan insanlar başka bir yere taşınmak isterlerse bina sökülüyor ve istenilen yere inşa ediliyor. Conceptos Plásticos, 2015 yılında 42 aileyi bu sayede ev sahibi yapmış.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir