Pisa Kulesi [araştırma]

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlık harikası , gidip görülesi ve estetik hazların doruklara çıktığı Önemli Yapılar serisinde 3. yapı olarak İtalya’daki Pisa Kulesini İşleyeceğiz.Mimari yapıların bir turizm öğesi olarak kullanılması hem mimarı hem de bölge halkı / milleti için ne kadar övünç kaynağıdır bizde bulunan SelimiyeAyasofya yapılarından fazlasıyla biliyoruz..İnsanlar gezip , o yapıların havasını soluyabilmek için kilometrelerce yol katediyorlar..Haklılar da..Açıkçası hepiniz gibi ben de bir gün emekliliğimde tası tarağı toplayıp bu yapıların tamamını yerinde görmek istiyorum 🙂

  Yine lafı fazla uzatmadan Önemli Yapılar kategorisindeki Pisa Kulesini maddeler halinde inceleyelim..

  • İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer alır..
  • Pisa kulesi bir çan kulesidir. 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedraline ek olarak 1173’te yapılmıştır.
  • Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir.
  • Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 7 cm) eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi 5,5° kadardır.
  • Kule 1990 yılından itibaren onarım amaçlı olarak 11 yıl kapalı tutulmuştur..
  • Bulunduğu zemindeki çökme nedeniyle yıkılma aşamasına gelen İtalya’nın ünlü Pisa Kulesi, 20 milyon sterlinlik projeyle kurtarıldı. Birkaç yıl içinde yıkılacağı uyarısında bulunulan kule, proje kapsamında yapılan 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline getirildi.

  Bu güzel yapının güzel fotoğraflarının da bulunduğu aşağıdaki güzel videoyu da izleyebilirsiniz..

  Kategori:
  Haber · Makale

  tarafından yorumlandı Pisa Kulesi [araştırma]

  • gerçekten çok hoş persfektifler veriyor ben bizzat gittim ve yerinde gördüm.

   ErhanKara 15 Ocak 2013 13:05
  • bigün bende gideceğim nah şuraya 😀

   selen 10 Şubat 2013 19:51
  • inşallahuteala 🙂

   Murat ERÇELEBİ 10 Şubat 2013 19:56
  • Hi Rodney! Yes, I will write more on this topic. I think people often urdtnestimaee the potential of babies to learn when shown something. They often think they just learn everything on their own. However, research is showing us the tremendous benefits to babies of gentle guidance and instruction. I will write some posts under BABY RESEARCH in the near future on this topic.

   Ram 9 Mart 2013 03:16

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya