Peyzaj Mimarlığı Öğrencilerinden ”Kuş Cenneti” Öngörüleri

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi bünyesindeki yaklaşık 40 peyzaj mimarı öğrencileri Bafra ilçesinde buluştu. Büyükşehir Belediyesi ve Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi işbirliği ile düzenlenen PMO Genç Yaz Okulu Projesi kapsamında Bafra’ya gelen öğrenciler Kuş Cenneti’nde incelemelerde bulundu.

  Öğrenciler, kuş cennetinin turizme kazandırılma çalışmalarını kapsamında peyzaj çalışması yaparak 6 Eylül’de Kent Müzesi’nde projelerini halkın beğenisine sunacak.

  Öğrencilere kuş cenneti hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Kuş cenneti Kızılırmağın denize kavuşurken oluşturduğu büyük alivyonlu topraklarda oluşmuştur. 50 bin hektar alanın içinde 21 bin hektarlık alan kısmı İran’ın Ramsar şehrinde 1990’lı yıllarda yapılmış bir toplantıda burası  korunması gereken doğanın nadide köşelerinden birisi olarak kabul edilmiştir. Burada Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan oranda mandalar, yılkı atları var. Daha da önemlisi Türkiye’de var olan 450 civarındaki kuş çeşidinin 340 tanesi burada yaşıyor. Türkiye’de yaşayan kuş türlerinin yüzde 90’ı burada var olanlardır. Buranın turizm konusunda gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapacağız ve sizim yaptığınız peyzaj projeleri bize fikir verecek” dedi.

  AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ise kendisinin de peyzaj mimarı olduğunu hatırlatarak, “Bu projeyi çok önemsiyorum. 40 öğrencinin bu alan için çalışması ve yeni projeler sunması çok güzel. Dolasıyla bu işin sonunda neler çıkacağını tahmin ediyorum. Burada biz ekolojik anlamda doğaya hiçbir zarar vermeden ekosistemi kullanmak istiyoruz. Dolayısıyla bunu yaparken de çok önemli hassasiyetlerimiz var. Türkiye’de yaşatarak korumak ya da koruyarak aynı zamanda yaşatabilmek üzere hem akademik anlamda hem de pratik anlamda bir çok çalışmalar yapılmakta. Ben inanıyorum ki biz şuanda burada hayal kurma ve bu hayali gerçeğe dönüştürme aşamasındayız” diye konuştu.

  Ardından öğrenciler kuş cennetini gezdi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya