Peyzaj Mimarları Ne Yapar?Ne Kadar Kazanırlar?

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

      Peyzaj mimarlarının yeşilini kaybetmek üzere olan çaresiz dünyamız için çok önemli bir mesleğe sahip olduklarını düşünüyorum.Ve bu mesleğin gelecek 20 yıla damga vuracağını düşünüyorum.Çünkü mimari projelerin hemen her bölgesinde sürdürülebilir , çevreyi düşünen unsurlar artık yasalarla da zorlaştırılsa bile yerini almaya başladığını hepimiz görüyoruz.

  Peyzaj mimarları 4 yıllık zorlu bir eğitim sürecinin ardından piyasa da çiçek , bahçe düzenlemesi ve yeşili koruma projeleri üzerine çeşitli işlerde çalışmaktadırlar..Ziraii ilaçlama ve çeşitli organizmalar hakkında da sulama sistemlerini de unutmayalım bilgi sahibidirler.

   

  Ziraat mühendisleri ile yer yer atışma olasılıkları yüksek bir meslek olsa da mimarlık mesleğinin büyülü dünyasına mensup olduklarını da unutmamak gerekir..

   

  Peyzaj mimarı arkadaşlarımla görüştüğümde ve çeşitli yayın organlarından bu konu ile ilgili okumalar yaptığımda hep ”bu meslek sanıldığı kadar kolay değil!” vurgusuna rastlıyorum..Havuz detayları , kesitleri ve bahçe estetiği konularında özellikle de yukarıda bahsettiğim üzere sulama sistemleri ve bitki seçiminde önemli teknik bilgilere sahip olduklarını savunuyorlar.

   

  Maaş konusunda genel konuşmak her zaman yanıltıcı ve hatta yer yer yamultucu olmuştur 🙂 ..Bu yüzden yine genel ifadeler ve çerçeve açıklamalarla sizi aydınlatmaya çalışacağım..

   

  Peyzaj mimarları ABD  , Ekvator gibi iklim çeşitliliğinin fazlaca görüldüğü yerlerde çok değerli ve el üstünde tutulan bir meslektir.Ülkemizde ise özellikle kamuda Park Ve Bahçeler müdürlüklerinde , Çevre Ve Şehircilik Bakanlığında çalışmaktadırlar.Özel sektörde pek parlak ve mutlu bir peyzaj mimarına denk gelmedim desem heralde yalan söylemiş olmam.

  Bahçe işlerinden hakikaten anlayan ve sahada olmaktan keyif alanların bu mesleği seçmesi durumunda işlerini severek yapabileceklerine adım kadar eminim.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir