Peki Neden Toyo Ito ?

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Hyatt Vakfı tarafından 1979’dan beri her sene verilen Pritzker Mimarlık Ödülü, bu yıl, geleneksel yapılara alternatifler üreten Japon mimar Toyo Ito’nun oldu.Çünkü onu diğerlerinden ayıran önemli bir özelliği var.Ito, farklı alanlardan gelen fikirleri ve kavramları mimariyle birleştiren ‘Kavramsal Mimari‘nin öncülerinden biri olarak tanınıyor.

  Kavramsal Mimari’de bir ürün olarak tamamlanmış bina, kavramsal mimaride ona yol gösteren fikirlerden daha az önemli sayılıyor. Bu fikirler, metinlerden, diyagramlardan ya da sanatsal enstalasyonlardan oluşabiliyor.

  Ito’nun sanatı, Munesuke Mita ve Gilles Deleuze gibi filozofların düşünceleriyle benzerlik gösteriyor. Yepyeni uzamsal koşullar ve formlar arayışında olan mimarın eserleri, sınırsız varlık felsefesini yansıtıyor.Milliyet, ırk, köken ve ideoloji ayrımı yapılmaksızın gerçekleştirilen seçim süreci sonunda ödül olarak; hem 100 bin dolar para ödülü hem de üzerine Latince “Firmitas, Utilitas, Venustas” (Sağlamlık, İşe Yararlık, Zarafet) yazılmış bir bronz madalya veriliyor.

  Mimarlık dünyasının bir nevi Nobel’i sayılan ve en prestijli ödülü olarak kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü için bugüne kadar 47 ülkeden, 500’den fazla kişi veya kuruluş başvuruda bulundu.

  Artık umuyoruz bir  gün bir Türk Mimar’da  bu ödüle layık görülür ..

  Toyo Ito’yu biraz daha yakından tanımak isteyenler aşağıdaki videoları izleyebilirler.

   

  AYRICA ; MODERN MİMARİ NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR , ÖZELLİKLERİ NELERDİR ? BU YAZIYI DA OKUYABİLİRSİNİZ..

  Kategori:
  Haber · Makale

  tarafından yorumlandı Peki Neden Toyo Ito ?

  • Modern mimarinin hayatımıza girmesiyle anlamsız formlar ve lüzumsuz masraflar hayatımızda önemli bir yere sahip oldu.Mimarlığın yalnızca dış cephe tasarımıyla ilgili çalışmalar yapan meslek grubu olduğu görüşüne sahip olan insanların sayısı hiç te azımsanmayacak kadar az..Norman Foster , Ito , Zaha Hadid gibi mimarlar kendilerine has oluşturdukları üslup ve biçemlerle gerek parayı gerekse de ödülleri birer birer kaldırmaktadır.Gidişat hiç te iyi görünmemektedir..Bir mimar olarak yorumum bu şekilde ama insanların ne düşndükleri hiç umrumda değil doğrusu..

   serhat 18 Mart 2013 23:04
  • Çok gzel noktalara değinmişsiniz serhat bey.Yazımda bunlardan da behsetseydim keşke 🙂

   Murat ERÇELEBİ 18 Mart 2013 23:09
  • Adamin bambaskabir tarzi var ..kiskanmayalim lutfenn..artik yasini basini almis zaten tecrubeli biridir toyo..bu arada araba markasi gibi duruyor toyo ito ismi 🙂

   sermet 19 Mart 2013 20:21

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya