Pasifik’te Bir Gözlemevi…

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Meksika’da bulunan bir tepe üzerinde ev inşa etmek isteyen Meksika asıllı sanatçı olan Gabriel Orozco, mimar olan Tatiana Bilbao ile beraber çalışarak bu projeyi ortaya çıkarmışlar.

  Tepedeki ev bir başka evden esinlenerek yapılmış. Bu ev 1724 yılında Hindistan’da bulunan Delhi’de tasarlanıp yapılmış olan Jantar Mantar Astronomical Observatory binası. Bu binadan esinlenilerek tasarlanıp inşa edilen Observatory – Gözlemevi’nin çatı kısmında bulunan çarpıcı yüzme havuzu ile diğerlerine bezmeyen bir yapı görünümü elde edilmiş.

  Benzersiz bir yapı olan “Observatory” evini sanatçı Gabriel Orozco tasarlamış ve mimar olan Tatiana Bilbao’nun yardım etmesi ile 2008 tarihinde inşa edilmiş.

  Sanatçı Gabriel Orozco , Jantar Mantar binasını ilk kez Yeni Delhi’ye gittiğinde görmüş ve ilk görüşte de çok etkilenmiş. Böyle bir yapı tasarlamak için gereken ilhamı oradaki insanlardan almış. Yeni Delhi’deki yapıya ait olan merdivenlerde oturmakta olan ya da üstünde yürüyen ayrıca orada zaman geçirmekten mutlu olan insanların, o yapıda olmaktan almış oldukları büyük zevki gördükten sonra sanatçı son kararını vermiş. Tasarlamış olduğu yapıdan yıldızları rahatça seyredebiliyor ve doğayı istediği gibi gözlemleyebiliyor olmanın verdiği mutluluğu düşünerek binayı bulunduğu çevre ile uyum içinde olacak şekilde yerleştirmiş.

  İnşa edilmiş olan bu yapının merkezinde yüzme havuzu, iki tane yatak odası, bir mutfak ve bir oturma odası bulunuyor. Pasifik kıyısındaki Observatory – Gözlemevi, kayalıkların hemen üzerinde yer alıyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya