Paris İklim Değişikliği Anlaşması Artık Yürürlükte!

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Küresel ısınmaya en çok katkıları olan ve Dünyadaki karbon salınımının % 40’ndan sorumlu olarak görülen iki ülke Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, Paris küresel iklim anlaşmasını onaylamıştı.

  Dünyanın ilk kapsamlı iklim anlaşması olan Paris İklim Değişikli Anlaşması, Aralık 2015 tarihinde Paris’te 200’e yakın ülkenin katılımı ile yapılmış olan iklim konferansında, günümüzün en büyük sorunu olan küresel sıcaklık artmasının bu yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin daha da altında tutulmasını hakkında bir anlaşmaya varılmıştı.

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olan Ban Ki-moon, küresel ısınma konusunda bir zamanlar düşünülemez bir konu olarak göründüğünü fakat şimdi durdurulamadığı vurgusunu yaptı. Ayrıca Genel Sekreter Ban Ki-moon, Paris küresel iklim değişikliği anlaşmasını gezegenimiz açısından çok önemli bir fırsat olarak gördüğünden bahsetti. Paris İklim Değişikliği Anlaşması artık 4 Kasım tarihinde yürürlüğe giriyor.

  Küresel karbon salınımının yüzde 40’ndan sorumlu olan ve küresel ısınma konusunda en çok katkıyı yapan iki ülke Amerika Birleşik Devletleri ile Çin, Paris küresel iklim anlaşmasını bu eylül başında imzalamışlardı. Onların bu anlaşmayı imzalaması diğer ülkeleride harekete geçirdi ve hızlı bir biçimde onay süreci tamamlanmış oldu. Küresel emisyonların %55’i gibi bir rakamla sorumlu 73 ülke ile Avrupa Birliği bu anlaşmayı kabul ettiler.

  İmzalanan Paris İklim Değişikli Anlaşması ile bu yüzyılın sonuna kadar küresel ortalama sıcaklık artışının 1,5 ile 2 °C arasında sınırlandırmak hedefleniyor.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya