Oscar Niemeyer'in ardından..

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Uzunca bir süredir Rio de Jenario’daki Samariano Hastanesinde tedavi gördükten sonra hayatını yitiren, binlerce projesi , sevenleri ve hayranlarının asla unutamayacakları bir mimar olarak tarihte yerini alacak..

    Sosyalist kimliği ve daima farklılık arayışları ile detay kompozisyonlarını gayet başarılı değerlendirebilen muhteşem bir ‘mekan’ algoritması yaratabilme haznesi de yeni nesil genç mimarlara ders verir nitelikte..

    Aynı zamanda Fidel Castro’nun da yakın arkadaşı olan    Niemeyer , fütüristik mekan anlayışıyla Brezilyayı modern mimarinin önemli ülkelerinden biri haline getirmiştir.Brezilya devlet başkanının (ailesini arayıp) : “Brezilya bugün büyük dehalarından birini kaybetti, gün- ölümünün yasını tutma ve yaşamını alkışlama günü”Bu sözleri de herşeyi özetler nitelikte..

    Ünlü mimarın yakılıp; küllerinin , doğduğu ve öldüğü Rio de Jenario’da gömüleceği bildirilmişti.1988 yılında Pritzker Ödülü’nü kazanan, dünyaya mal olmuş 600’den fazla binanın mimarisine imza atan bu devrimci mimar, düşünceleriyle ve eserleriyle mesleki ve toplumsal yaşamımızda daima yer alacağı bir gerçek..

     Mimarları ünlü yapan yaptıkları yapılar değil , tasarım fikirleri ve ifade yöntemleridir.Ben böyle düşünüyorum en azından..Yani bir kaç yarışmayla gelen birincilikler , ödüller , bir kaç ulusal gazete / dergide (çoğunlukla) para karşılığı haberler bir mimari ünlü yapmaz!Yapsada adını tarihte hatırlanacak yerlere yazdıramaz..

     Satırlarıma , Niemeyer’den güzel bir sözle son vermek istiyorum..

  Henüz sağlığı yerindeyken düzenlediği bir basın toplantısından fotoğraf..

     ” Mimarlık benim ideallerimin ifade aracıdır: sade olmak, herkes için eşit bir dünya yaratmak, insanlara iyimserlikle bakmak, herkese bir hediyedir. Ben sadece genel mutluluğu istiyorum. Bunda kötü ne var ? ”

  Oscar Niemeyer

   

   

   

   

   

   

  Kategori:
  Haber
  • Augusto Mazur disse:Fiz a inscrie7e3o da marntoniaha para meu filho e da meia-maratona para mim, a retirada do kit da marntoniaha sere1 junto ao da meia-maratona?

   Minh 9 Mart 2013 09:43

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir