Okulu Bırakmayı Düşünen Bir Mimarlık Öğrencisinin Maili

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  Düzenli takip edenler bilirler belirli dönemlerde sizlerden gelen mailleri ve geri dönüşleri kendimce yanıtlamaya çalışıyorum.Yine geçenlerde bir mimarlık öğrencisinden gerçekten samimi ve paylaşılası bir ileti aldım..İsimler ve şahıslar önemli değil..Önemli olan birilerine faydamızın dokunup dokunamadığıdır.Mimarimedya’yı muadillerinden ayıran en önemli elementler karşılıksız faydalı içerikler ve paylaşımlar..

  Şimdi mizahtan uzak , gerçeklik boyutu oldukça yüksek yer yer dalına yer yer mıhına vuracak bir yazı okuyacaksınız.

  Bahsettiğim arkadaş bence Türkiye’nin en başarılı mimarlık okullarından birisinin ikinci sınıfında okuyor.Muhtemelen mükemmeli istediği ve belirli bir yere kadar birşeyler yapabildiği için (herşey istediği gibi gitmediği için) okulu bırakmayı düşünüyor..Hadi okulu da paylaşalım bari, yada neyse başta da dediğim gibi isimler , şahıslar önemli değil..Bu arada şunu da belirtmeliyim ki aynı okulun aynı sınıfında okuyan bir meslektaş adayımız daha aynı sorunlardan dem vurup fikir paylaşımı istemişti..

  Şimdi bölüm desen zor..Hele de teknik üniversiteler insanı anasından doğduğuna pişman eden cisnten..Ancak okul zamanı ezilmek , sizi meslek hayatınızda profesyonel yaşantınızda ezilmekten (kesinlikle daha beterdir!) kurtarıyor.Hocalarınız gözünüzde gerçekten arıza ve sorun çıkaran tipler olarak yer edinmiş olabilir ama demin de dediğim gibi tüm bunlar sizi meslek hayatında cüheyla insanlardan korunmak konusunda bağışıklık kazandırma sağladığını kafanızda iyice atın , tutun!.

  Masraflı da bir bölüm evet ama henüz üniversite ikinci sınıfta üstelik yarım gün çalışarak asgari ücret kazanan arkadaşlarım bizzat vardı..

  Bitirdikten sonra ilk 5 yıl istediğiniz şartlarda istediğiniz maaşlarda çalışmayacaksınız ama sonraki 5 yıl iş yaşantınızı (sizin de elinizde olmak üzere) cennet köşesine çevirebilirsiniz..

  Birşeyler üretmek ve insanların sizin tasarladığınız mekanlarda yaşayacak olması düşüncesi gerçekten harika değil mi?

  Sonra ne bileyim , bugün Mısır Piramitleri , Pisa Kulesi , Eyfel Kulesi , Selimiye Cami tasarlayanları öleli yıllar yıllar geçmesine rağmen halen konuşulmuyor mu?Evet doğru her mimar Emre Arolat , Bjarke Ingels yada Mimar Sinan olamaz..Ama siz öldükten sonra yaptıklarınızla iyi olarak anılmak istenmez miydiniz?Ben isterdim şahsen..Bu organ bağışı gibi de birşey aslında..

  Biraz fazla ciddi oldu buraya kadar sanırım..Ama konuyu biraz daha renklendirmek ve okunabilirlik katmak için kendimce derlediğim okulu bırakmama nedenleri listesini sizlerle paylaşalım..

  Mimarlık okuyanların okulu bırakmaması için 5 neden ;

  • Yakmak , yıkmak kolay.. Birleştirmek , tamamlamak zor!..

  Bugün mimarlık fakülteleri (her ne kadar da sayısı çoğalsa da) halen en çok istenen 5 bölümden biri..Kıymetini bilmek önemli bir lütuf..

  • Çizim çantası ve derme çatma ambalajlanmış maket çalışmasıyla toplu taşıma ve özellikle de üniversite kampüsünde mühendislik, edebiyat vs.. okuyan öğrencilerin meraklı ve yer yer özenti bakışlarına mağrur ve zafer kazanmış edasıyla tek bakışta cevap verme lüksüne sahip olmaktır mimarlık okumak!
  • Ozalit aşağı , ozalit yukarı…. (anlayan anladı 🙂 )

  Bu neden mimarlık okumamalıyım? Sorusunun da cevabı aynı zamanda ama işin eğlence kısmı bir yana gırgır , şamata ve dahice esprilere ev sahipliği yapan sınıflarda bulunmanın tadına varmaktır mimarlık okumak!

  • Eskiz sınavı , grup çalışması , sunum ve jüri..

  Evet bu da sanki durumu kurtarmadı gibi 🙂 .Neden okumamalıyım? sorusunun cevabına çıkıyor tüm kapılar..Ama kreatif , bir şeyler üretmek adına insanı tatmin eden bir bölümdesiniz arkadaşlar..Gerçekten kıymetini bilin..Okul bir şekilde bitiyor ve geri dönüş na-mümkün..

  • Dünyanın en havalı meslekleri arasında yurtdışından pek çok araştırma şirketinin anketine göre pilotluk , dağcılık , fotoğrafçılık ile beraber anılıyor mimarlık..Dünyanın en sexy meslekleri arasında da mimarlık mesleğinin önemli sıralarda bulunduğunu da belirtelim..

  Liste rahatlıkla uzatılabilir hatta epey zaman önce ”mimar olmamak için nedenler” başlığında birkaç mizahi yazı da hazırlamıştım..

   

   

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Okulu Bırakmayı Düşünen Bir Mimarlık Öğrencisinin Maili

  • mimarlık öyle de bir meslektir ki, sizi çok yıpratsa da çok acıtsa da her zaman mutlu edebilecek bir yanı olan bir meslektir.Ben mimar değilim ama kardeşim bir projeyi tamamladığında öylesine mutlu oluyor ki sanki dünyalar kendinin oluyor..Gözlerinde gülücükler açıyor..Bu aşk değil de nedir..zorluk konusuna gelince de ben kolay para kazanmanın artık namümkün olduğunu düşünüyorum doğrusu..

   Burak Temz 17 Aralık 2013 14:09

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir