Ödül Almış Ekolojik Ev

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Singapur’da Chang Architects’ in tasarlamış olduğu muhteşem eve girenler kendilerini tropikal bir ormanda zannedebiliyor. ‘Cornwall Gardens’ adı verilen ev, tek katlı ve çok geniş olarak inşa edilmiş. Çevresindeki alanda oldukça geniş. Yüzme havuzu, şelalesi, göleti, asma bahçeleri, teras bahçeleri bulunuyor. Muhteşem yapı Architizer’s 2016 A+ ödülünü almış.

  ‘Cornwall Gardens’ 1494 m2. alana sahip. Geleneksel Asya evleri ile de ortak noktası var. Örneğin ‘Cornwall Gardens’ evininde odaları aynı Asya evlerinin odaları gibi ortak bir avluya açılıyor. Binanın avlu kısmında oldukça geniş bir yüzme havuzu var. Ayrıca şelale ve yeşil bitki örtüsü ile kayalarla süslenmiş olan bir gölette bulunmakta. Bina tüm bu özellikleri ile hem ekolojik hem de çevreye dost bir ortam sağlıyor.

  Binanın içinde bulunduğu arazideki olan tropikal meyve ağaçları gölge yapıyor ve bu da sıcaklığın hafiflemesine dolayısıyla da sıcağın binanın iç kısımlarına kadar işlemesine engel oluyor.

  Evin ana odaları avluya bakıyor. Bu da odaların doğal ışık ve taze hava ile dolmasına yardımcı oluyor. Bu arada bina dış cephesindeki sarmaşıklar hem evi gölgeliyor hem de gizliyor.

  Evin bodrum katında yüzme havuzu bulunurken, terasta ise güneşlenme yeri var. Ayrıca yemek odası, yatak odası, salon ve mutfakta bu katta bulunuyor. İlk katta ise 3 tane yatak odası ile kütüphane, ikinci katta da spor salonu, ebeveyn odası ve bir küçük çocuk odası düşünülmüş. Çatı alışılmışın dışında kademeli olarak bahçe ile kaplanmış.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir