ODTÜ’lü Tasarımcı Akıllı Aydınlatma Sistemi Geliştirdi

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu Salih Berk İlhan, banyoda yaşanabilecek kazaları algılayan ve yardım çağıran akıllı aydınlatma sistemi geliştirdi. İlhan, tasarımına “Göz” ismini verdi.

  Endüstriyel tasarımlar üzerinde çalışmalar yapan ve insanların hayatlarını kolaylaştıracak araç ve gereçler geliştiren 25 yaşındaki İlhan, zeminin ıslak, kaygan, kapıların kilitli, kişilerin tek başlarına ve telefonlarından uzak oldukları banyoda yaşanabilecek kazalara karşı bir proje hazırladı.

  “Tehlikeli bir mekan” olarak nitelendirdiği banyolar için akıllı aydınlatma sistemi üreten İlhan, “Göz” adını verdiği tasarımı şöyle anlattı:

  “Ürün, üstündeki çeşitli sensörler sayesinde banyodaki düşmeleri algılıyor ve ürünün mobil uygulaması üzerinden telefona kaydedilmiş aile üyeleri, yakınları ve acil servise haber vererek yardım çağırıyor. Göz, aynı zamanda yardım yoldayken de banyodaki kişi ile yardım için yola çıkan kişi arasında bir telefon bağlantısı kuruyor.”

  Sistemin, acil durumlar dışında ise modern ve sade bir aydınlatma cihazı olarak banyoyu aydınlattığını söyleyen İlhan, görünüş olarak rahatsız etmediğini ifade etti.

  Etiketler:
  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya