Nueva Okulu ve Tasarım

  2 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  FARKLI TASARIMLARA MERHABA

  Günümüzde çocuklara ayrılan oyun alanlarının sayısı giderek artmaktadır. Farklı alternatifler ve kullanım alanları ile ilgi çekici program elemanları kullanılarak çocukların dikkatini çekmek ve oyun becerilerini geliştirmek aynı zamanda rekreasyonel faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için birçok yeni ve modern çocuk oyun alanı tasarlanmaktadır.

  Nueva Okulu ve Tasarım

  Nueva Okulu hem çocukların hem de üniversite öğrencilerinin kullanabileceği şekilde tasarlanmış ve hayata geçirilmiş bir projedir. ABD’de bulunan bu okul yeşili ve yeşil dokuyu  kullanma açısından çok başarılıdır. Özellikle mevcut yeşil alandan yararlanılarak yapılmış tasarımlar çevreyle uyumlu tasarımlar olarak öne çıkmaktadır. Buna en güzel örnek yeşil çatı sistemlerinin kullanılmış olmasıdır. Strüktür yapılar daha çok geri dönüşüm sağlanan, enerji üretebilen, yeşil alanla uyum içinde oluşturulmuş stratejik yapılardır. Alanda dikkat çeken diğer detay ise alanın topoğrafik yapısına uygun bir tasarıma gidilmiş olmasıdır. Bu tarz bir tasarım maliyet açısından ve doğal dokunun tahrip edilmemesinden dolayı oldukça önemlidir. Bu açıdan ileride tahrip edilen yerlerde peyzaj onarımı yapılmasına gerek kalmaz.

  Yağmur suyunu geri dönüşümde kullanmak amacıyla çeşitli elemanlar tasarımda yerini almıştır. Bu tarz geri dönüşüm uygulamaları hem kullanıcıları memnun etmekte hem de geri dönüşümü desteklemektedir. Amfi tiyatro ve kütüphane yeşil alanla iç içe konumdadır. Bu aynı zamanda kütüphane veya amfi tiyatroda vakit geçirenler için mükemmel bir manzara sunar. Çocukların doğayı hissederek somut olarak benimsemesi bu açıdan çok önemlidir. Çünkü çocuklar ve diğer kullanıcılar için en önemli kriter keşfetmektir. Fonksiyonel olarak kullanılabilir, sade ve kolay ulaşılabilir olması da artı bir puandır. Estetik yönüyle de farklı tasarımları buluşturan ve birbirine bağlayan köprü niteliğindedir denilebilir.

  Yeşil alanlarda ve yeşil çatılarda kullanılan bitkisel elemanlar, 10.000 metrekarelik alanı kaplar ve zengin bir doğal yapı oluşturur. Zemin detayında mevcut alanda doğal olarak bulunan ağaç yapraklarının baskıları konumlandırılmıştır. Bu da zeminin egzotik ve farklı bir hava yakalamasını sağlamıştır.

  Kaynak:

  • https://www.asla.org/2010awards/050.html
  • http://www.ranacreekdesign.com/projects/nueva-school
  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya