Norveç’te Yeni Bir Kayıkhane…

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Norveç Moere kıyısında uzun yıllardır duran bir kayıkhaneden yenisini üretildi. Bu yeni kayıkhaneyi TYIN tegnestue tasarladı.

  Norveç’te insanların geçim kaynaklarının başında balıkçılık geliyor. Bu yüzden Norveçlilerin hayatında önemli bir yeri olan balıkçılık için kayıkhaneler de kültürün ve tarihin bir simgesi haline gelmiş durumda. Norveç kayıkhanelerinde eskiden kalmış geleneksel tekneler barınırken, bunun yanında balıkçılar tuttukları balıkları da burada koruyorlar. Fakat bu gelenek yavaş yavaş unutulmuşa benziyor. Öyle ki son zamanlarda bu tür kayıkhanelerin bir çoğu maalesef gerçek amaçtan uzak yaz günleri yapılan eğlencelere mekân olmuş durumda.

  Moere kıyısında bulunan bir kayıkhane ise kayıkhanelerin içlerinde en şanslı olanı. Bu kayıkhane 19. Yüzyıldan kalmış olan özel bir kayıkhane. Bu kayıkhanenin sahipleri kötü durumda olan kayıkhanenin yıkılıp yenisini yaptırmaya karar vermişler.

  Yeni kayıkhane tasarlanırken, eski halinin basit yapılışı ile iyi bir yerleşim göstermesi büyük bir ilham kaynağı olmuş. Ayrıca eski kayıkhanede tüm malzemeler oldukça dürüst bir şekilde kullanılmış. Ana tasarım ile duvar kapılarına verilen önem uzun cephesi içinde geçerli olmuş.

  Eski yapıdan elde edilen malzemenin yeniden kullanılmasını, projenin uzak ve bir anlamda ulaşılamaz lokasyonu sebep olmuş. Böylece 150 yıllık olan malzeme kayıkhanenin iç mekanında duvar kaplaması olarak işe yaramış. Ayrıca 4 metrelik bir tezgah tasarlanmış ve bu tezgah yakalanmış olan balıkların düzenlenmesi ve daha sonra da depolama için kullanılması düşünülmüş.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya