Niteliksiz Yapıların Sebebi Yine Biz Mimarlar..

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Malzeme ve detay bilgisi konusunda eksikleri olan bir mimar mesleki anlamda tatmin edici netileri vermek konusunda yeterli sayılamaz.

  Bu kişisel bir görüş olduğu kadar objektif bir yaklaşım olarak ta betimlenebilir.Tasarım yapmak nasıl uygulanıldığı konusunda fikirleri de beraberinde getirmelidir.Aksi takdirde uygulama düşünülmeden mimari de düşünülmemiş olur.

  Pek çok müteahhit uygulanabilirlik konusunu da maliyet ekseninde düşünerek büyük bir yanlışa imza atıyor.Hangisi daha ucuz ve hangisi daha maliyetsiz ise o tercih edilerek etik değerler hep sonraki planda tutuluyor.

  Mimarlar , özellikle de yeni ofis sahipleri müşteriyi kaçırmamak ve müteahhiti son derece memnun şekilde göndermek için mesleki etik değerleri de meslektaşlarına da saygı konusunda tavizler veriyor.Bi kere tenzilat (kırım) oranları çok yüksek tutuluyor.Bu kendini kandırmaktan başka da birşey değil aynı zamanda.Bir mimara yakışan gerçek bir kamu bilirkişisi gibi yapının konuşlanacağı çevreye saygılı tasarımlara imza atmaktır.

  Bu konuda pek çok meslektaşımız parayı yeğliyor.

  Müteahhitlerimiz de sağolsun kim daha ucuza çiziyor hemen onu tercih ediyor.Bu süreç nereye kadar böyle gidecek bilemiyorum ama pek sağlıklı neticeler beklendiği söylenemez.

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya