Next Architects’ten Dalga Formunda Köprü

  6 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Next Architects’ten Möbius Şeridinden Örnek Alınarak Tasarlanan Dalga Formunda Köprü

  Next Architects, Çin’in Changsha bölgesinde, yayaların Dragon King Harbour nehri üstünden dalga formunda kırmızı çelikten bir köprü tasarlanmıştır. 

  Pekin ve Amstersdam’da merkezleri bulunan mimarlık bürosu Next Architects, Changsa bölgesinde yer alacak ve master planı Kohn Pedersen Fox tarafından geliştirilecek 6.5 milyon metrekarelik Meixi Lake District projesi amacıyla Lucky Knot Köprüsü’nü tasarlanmıştır.

  185 metre uzunluğunda ve 24 metre yüksekliğinden kırmızı çelik köprünün yükselip alçalan dalgalı şekli ile yayaların nehir, Meixi Gölü, şehir ve çevredeki dağlık arazi manzaralarını değişik perspektiften deneyimlemelerine olanak sağlamaktadır.

  Next Architects ortaklarından Michel Schreinemachers “Şehir hemen gelişip büyüyor. Bu sebeple bağlam; yayalara, buradan gelip geçenlere ilham verilecek özel bir hareket gereksinimi içindedir” diyor.

  Köprü nehir kenarından, anayolu ve parkı birbirine bağlanmaktadır. Firma tarafından ilk defa 2013 yılında açıklanan kıvrımlı form, Möbius şeridinden örnek alınmıştır.

  Next Architects ortaklarından olan John “Lucky Knot’un biçimi, hem Möbius şeridi prensibinden hem de Çin Halk Sanatı’ndan yola çıkarak tasarlanmıştır” diyor ve Dekoratif Çin Halk Düğüm Sanatı’nda düğümlerin şans ve refahı ifade ettiğini belirtiyor.

  “Hollandalı takımın altyapı ve su yönetimi alanındaki deneyimiyle Çinli takımın yerel bağlam hakkındaki bilgisiyle bütünleşen yapı kısa bir sürede bir ikona dönüşmüştür.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya