Nail Çakırhan Yapımı Ev!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Nail Çakırhan’ın yapımı 1971 yılında biten, kendisi ve eşi için tasarlamış olduğu Akyaka’daki konut projesi, 1983 senesinde Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

  Hayatının hiçbir döneminde mimarlık eğitimi almamış olan gazeteci Nail Çakırhan aynı zamanda da şairdi. Nail Çakırhan 40’lı yaşlara geldiğinde yapılara olan ilgisi artmaya başladı. Buna eşi Halet Çakırhan’ın arkeolog olması ve onunla birlikte arazi çalışmalarına katılması büyük etki etti. Eşine arazide eşlik ederken pekçok gözlem yaptı. Yaklaşık olarak on yıl, yapı projelerinde denetçilik yapmış olan Nail Çakırhan, annesinin eskiden kalmış ve yerel yöntemler ile yapılmış olan evini, o bölgede çalışmakta olan iki marangoz ustasının yardımları ile restore ederek düzenledi. Bu vesile ile gerekli olacak el sanatını da öğrenmiş olan Nail Çakırhan kendi kendine büyük bir cesaret örneği göstererek evini yapmak için kolları sıvadı.

  Önce yapıya ait fikirler ile formlar kabataslak bir şekilde eskizlerle oluştu ve geleneksel yapı ustalarının kullanmış olduğu yöntemleri de izleyip söz konusu arazide uygulamaya geçti.

  Nail Çakırhan, mimar, ana yüklenici ile şantiye şefi gibi rollerini başarıyla üstlendi. Önce 1969 yılında tasarladığı projeye kağıt üzerinde yapmış olduğu taslaklar ile başladı. 1970 yılında ise başlanmış olan inşaat hiç uygulama çizimleri kullanılmadan tamamlanmış oldu. Evin inşaatının yapımı yaklaşık 1 yıl kadar sürdü. Evin inşaatında Ula’lı olan ağaç ustaları Ali Duru ile Cafer Karaca birlikte çalıştı.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir