Naf Architecture & Design tarafından tasarlanan bu ev tam dağcılar için..

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Merdivenlerin mimari için önemli elemanlar olduğunu biliriz.Merdivenler , düşey sirkülasyonu sağlarken aynı zamanda enine hareketi dikey anlamda bozan önemli birimleridir yapıların..Rengarenk olanları , değişik formlar ve malzemelerden yapılanları da var.Kısacası merdivenler önemlidir..En azından mimarlık okullarında böyle anlatırlar.

  Şimdi tüm söylediklerimi ve anlattıklarımı , kendi bildiklerinizle beraber unutun lütfen..NAF ARCHITECTURE tarafından tasarlanan bu tek aile evi projesinde merdiven yok!

  Mimarisindeki sıradışılık tam da buradan kaynaklanıyor işte..Mekanı daha verimli kullanmak ve merdivene ayıracakları alanı bir odaya çevirmek için ayrıcalıklı bir yönteme başvuran NAF ARCHITECTURE bu girişimiyle Dünya’da sosyal medya başta olmak üzere yazılı medya da da büyük yankı uyandırdı..Aslına bakarsanız mantıksız da değil!Çünkü bir merdiven kovası aşağı yukarı en az 10 metrekarelik bir alan kaplar.Bu alanı küçük çocuklardan birinin odası ya da mutfak olarak kullanmak fikri hiç te kötü değil!

  Şimdi projenin detaylarını biraz daha inceleyelim o halde..

  • Tırmanma duvarı, girişten çatı katına kadar uzanıyor.

  Yaşlı bir misafirleri geldiğinde üst katlara nasıl çıkacak burası tartışılır..Ancak bu uygulama hırsızlar için önemsenecek bir engel olarak karşımıza çıkmıyor da değil..Kaçması pek kolay olmaz açıkçası..

  • Tırmanma duvarı ortada, tüm odalara eşit uzaklıkta yer alıyor.

  Gayet mantıklı bir yaklaşım..Merdiven kovaları zaten çoğunlukla yapıların çekirdek denen merkezi bölgelerinde yer alırlar..

  • Evde, günlük hayata aktivite katan tırmanma duvarının yanı sıra tahta bir merdiven de yer alıyor.

  İşte bu gerçekten güzel.

   

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya