Modern Kutsal Mekan Wong Dai Sin Tapınağı

  6 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  3 antik din olan Taoizm, Budizmin ve Konfüçyüsçülük öğretilerine bağlı kalan Taoist topluluğa Wong Dai Sin Taoist tapınağı ev sahipliği yapmaktadır. Mekan ayrıca hem kutsal izler taşırken hem de modern çizgileri yansıtmakta.

  Wong Dai Sin tek katlı bir mekan. Temele bağlanmış olan 7 adet beton ayak üzerinde duruyor. Bina, oldukça büyük aile evleri ve alışveriş merkezleri üzerinde bulunmakta. Mekanın en büyük eksiği park yerinin olmaması. Bu sebeple sorunun ortadan kalkması için ana mekan zemin kotundan kaldırılıp, yükseltiliyor böylece yükseltilmiş mekanın alt kısmı park etmek için uygun bir alan haline geliyor.

  Binanın kuzey ve güney cephelerinde bulunan içeriden dış kısma açılan kanatlar, çelikten yapılmış. Tapınağın tabandan tavana kadar olan açıklıklar oldukça geniş. Bu açıklıklar ibadet mekânını dışarı açıyor ve içeri ışık girmesini ve havalandırmayı sağlıyor.

  Mekanın içinde bulunan geniş daire şeklindeki tavan ışıklıkları, kırmızı renkli özel bir tasarım ışık monitörleri ile birlikte mekan içinde ışık dengesini sağlıyor. Tapınak ışıklıklarına, büyük tütsü halkaları asılıyor. Bu halkalar Taoist şarkı ile dua törenlerinde kullanılıyor. Dışarıdan gelen doğal ışık ile ışıklıklardaki halka tütsüler birbirine karışıyor ve tapınağın manevi havası ortaya çıkıyor.

  Tüm bu özellikleri ile Wong Tai Sin tapınağı dünyadaki diğer Wong Tai Sin tapınaklarının bir parçası durumuna geliyor. Çeşitli çizgileri ile Wong Tai Sin’da modern kutsal mekan anlayışı ortaya çıkıyor.

  Kategori:
  Sanatsal · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya