Modern İç Mekan Tasarımının Geleneksel Tarzla Birleşimi ‘Bahia House’

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Brezilya’nın önemli mimarlık şirketlerinden biri olan Studio mk27, Brezilya Salvador’da dış duvarları ahşap kafes panellerle çevrili bir ev projesi tasarladı…

  Proje özellikle sıcak iklim şartlarına uygun olması açısından düşünülerek tasarlanmış. Geleneksel Brezilya yapı teknikleri evin her alanında kullanılmış ve yöreye ait malzemeler ise çatı ve tavanda ön plana çıkarılmış.

  Bina etrafında kullanılan veranda sayesinde doğal bir havalandırma sistemi gerçekleştirilmiş. Bu veranda sayesinde sıcak havalarda, iç mekanın serinliği sağlanıyor.

  Bahia House ekolojik bir evdir. Ancak teknolojik anlamda değil, kelimenin tam anlamıyla “sürdürülebilirlik” konusunda üstünde titizlikle durulan bir yapı olmuştur.

  Bahia House, Brezilya mimarlık tarihinin tekrar keşfi ile eski bilgiler kullanılarak projenin tasarımı gerçekleştirilmiştir.

  Bahia House’un kilden yapılan çatısı ve ahşap tavanı sayesinde iç mekanın serin olarak muhafaza edilebilmesi sağlanmıştır.

  Yapının çevresinde kullanılan büyük panel sistemlerin Brezilya mimarisine girişi Arap kültüründen etkilenerek gerçekleşmiştir.

  Bu ahşap panel sistemler iç mekan için büyük bir rahatlık sağlar. Bahian evleri kuzeydoğudan esen rüzgar sayesinde çapraz havalandırma sağlanarak sıcak günlerde dahi büyük bir serinlik yaratılır.

  Yapının planı, çimlendirilmiş büyük ve içinde mango ağaçları bulunan bahçenin merkezinde yer almaktadır.

  Etiketler:
  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya