Modern Bir Cep Parkı

  5 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Cep parkı kavramı, kent merkezinde; ulaşım altyapısı, yerleşim alanları gibi yapısal öğelerin çevrelediği ve baskıladığı, yoğun araç ve insan sirkülâsyonunun etkisi altında kalan, belirgin bir işleve cevap veremeyen ya da mevcut işlevini süreç içinde kaybetmiş alanların değerlendirilmesiyle oluşan ve bu tarz alanlarda rekreasyon ihtiyacının yanında sosyalleşme gereksinimini de karşılayan alanlardır. Hızlı kentleşme ve nüfusun artış süreci insanların açık yeşil alanlara olan ihtiyacını ortaya çıkarmış ve bu yönde tasarımlar şekillenmiştir. Bu tasarımların başında da cep parkları gelmektedir. Tasarımların içeriği ve konsepti farklı olsa da asıl amaç insan ihtiyacına karşılık verebilmektir. Farklı kurgularla oluşturulmuş parklar kullanıcıların her zaman dikkatini çekmiştir. Modern dünyada oluşturulan peyzaj tasarımlarında öncelikli hedef aktif kullanılabilen, ilgi çeken ve modern fikirlerle oluşturulmuş bir tasarım fikridir. Peyzajın doğal yapısının bozulmaması en önemli faktördür. Bunun planlaması çok iyi yapılmalı ve tasarımlar bu yönde ilerlemelidir.

  Her türlü kullanıcıya yaş grubu ayırmaksızın hitap eden parklar veya kamusal yeşil alanlar hem artan nüfusa yönelik olumlu bir etkidir hem de rekreasyonel faaliyetleri gerçekleştirme açısından kullanıcılara alternatif sağlamaktadır. Artan nüfusun ve azalan yeşil alanların yaşadığımız çevreye olumsuz etkisi insanların ilgilerini yönlendirebilecekleri farklı mekânları arayışlarını artırmıştır. Kanada’da bulunan ve bir cep parkı niteliği taşıyan Mid Main Park küçük bir alanda kullanıcılara rekreasyonel faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri çok güzel bir konsept sunmaktadır. Farklı bağlantılarla birleştirilip oluşturulan bir tasarıma sahiptir. Parkın içinde bulunan akslar diğer yolları birbirine bağlamaktadır. Park ayrıca yağmur suyunu kullanabilen sürdürülebilirlik ilkesini taşımaktadır. Amaç bu parkın tarihi dokusunu koruyarak bir peyzaj tasarımı oluşturmaktır. Oturma alanı konsepti büyük ve herkesin rahatça kullanabileceği bir alandır. Çocuk oyun alanı olarak kullanılan alan ve elemanlar farklı tasarımıyla göze çarpmaktadır. Bitkisel tasarımda doğal yapıya zarar vermeden mevcut bitkilere ek olarak baharı çağrıştıran bitkiler, ıhlamur ağaçları ve geniş yapraklı ağaç ve çalılardan yararlanılmıştır. Mid Main Park yeşil dokuyu modern çizgilerle birleştiren başarılı ve geleceğe yönelik bir park tasarımıdır.

  Kaynak: https://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.landezine.com/index.php/2014/03/mid-main-park-hapa-collaborative/&prev=search

  http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/32213/10143159.pdf?show

  Etiketler:
  ·
  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya