Mobilya Alışverişinde Tasarruf Etmenin Yolları

3 sene önce yazıldı. Yazar:

Yaşadığımız mekanda en çok itina gösterdiğimiz eşyalarımız mobilyalardır. Mobilyalarımız, tarzımız ve rahatlığımızı ifade eder. Ama sadece göze hoş göründüğü için bir koltuk takımını almakta doğru olmaz. Görüntüsü salonda hoş duruyor diye altını rahatça temizleyemeyeceğimiz veya yerden çok yüksek olduğu için rahat oturamayacağımız bir koltuğu almak yanlış olacaktır. Hatta sırf dizaynı ve görünüşü hoşumuza gittiği için kalitesine önem vermeden alacağımız mobilya bizi yarı yolda bırakacaktır ve bütçemizden gereksiz yere harcama yapmış olacağız. Bir de şöyle düşünelim. Sadece albenisi olduğu için alıp kullanmadığımız o kocaman mobilyalar hem bütçemizi boşa dolduracak hem de evimizde gereksiz yer kaplayacaktır. Bütün bunları göz önünde bulundurarak, hem tasarruf açısından hem de zevkle çok amaçlı kullanımımız açısından bazı noktalara dikkat etmeliyiz.

İlk etapta mobilyamızı ne amaçla kullanacağımıza karar vermeliyiz. Mesela yatak odası için alacağımız dolapların çok fonksiyonel ve ince detayların olduğu bir tarz seçmeliyiz. Yatak odanızdaki bütün kalabalığı içinde düzenli bir şekilde muhafaza etmeli. Aynı zamanda mobilyanın kalitesini de kontrol etmelisiniz. Size küçük ama önemli bir tüyo vereyim. Mobilyalardaki çivi sayısına bakın. Sağlam ve kaliteli mobilyalarda çivi çok kullanılmaz. Kaliteli mobilyalar çivi ve yapıştırma yönteminden ziyade birbirine geçmeli şekilde monte edilirler. Ve yüzeyleri sert olur. Bunlara dikkat ederek ilk bakışta ayırt edebilirsiniz.
Koltuk ve yataklarınızın seçiminde ise desen ve renk seçeneklerinden önce kumaşının kalitesine dikkat etmelisiniz. Bu tür mobilyaların süngeri ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Koltukların seçiminde, kumaşının silinebilen, uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz türden olmalı. İskeleti kaliteli ve orta sertlikte minderler ile donatılmış olmalıdır.
Mümkünse tanıdık marka ürünlerden asla vazgeçmeyin. Ürün ve markaları karşılaştırarak medya üzerinden yorumları muhakkak inceleyin. Birkaç odanızı birden döşemeyi düşünüyorsanız toplu alışveriş yapacağınız için kazancınız büyük olabilir. Pazarlığınızı sıkı tutun. Ve son nokta… Eğer eviniz kira ise çok pahalı değil pratik ve mümkünse ikinci el ürünlere yönelin. Kendi evinize sahip olana kadar aldığınız eşyaların evden eve yıpranacağını unutmayın.

Kategori:
Dekorasyon · Ev Tekstili

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya