Mimarsınız Ve İş mi Arıyorsunuz?İşte Bilmeniz Gerekenler!

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Her zaman işler yolunda gitmeyebilir ve zor zamanların sizi vurup vurmaması için iyi bir mimar olup olmadığınızın da hiç bir önemi yok!.Türkiye’de iş arayan ve işinden memnun olmayan mimarların sayısı hiç te azımsanmayacak kadar çok! 2011 yılı istatistiklerine göre işsiz mimar-mühendis sayısı (çoğunluğunu mühendisler oluştursa da) 200 bin civarında.Bir o kadar da mevcut işinden mutlu olmayanlar olsa etti mi yaklaşık ”yarım milyon mimar!” .

  4 senelik ”ömür törpüsü mimarlık eğitimi” nden sonra bir de iş bulma konusunda ya da severek çalışabileceği bir iş bulma konusunda bir çok meslektaşımız epeyce zorluklar çekiyor.Ya da mimarlık okumayı düşünen binlerce genç bu konuyu kara kara düşünüyorlar..Bunun nedeni iş tanımının net biçimde yapılmaması veya , iş tanımındaki görevlerin zamanla evrim geçirmesiyle doğan ”her işe koşan” ifadesinin ancak karşılayabileceği pozisyonlara kayılması denilebilir.

  Bu tarz sonradan doğabilecek problemleri önlemek amacıyla mimar pozisyonunda bir işte çalışmaya başlamadan önce , daha doğrusu mimarlık ofisi işi ararken dikkat edilmesi gerekenler , maddeler halinde aşağıdaki gibidir.

  is arayan mimar

   

   

   

   

   

   

   

  Ama bu beyin fırtınasına başlamadan önce aşağıdaki soruları yanıtlamanız gerekmektedir.Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar neticesinde aslında mesleğinize olan tutkunluk boyutunuzu ve nasıl bir işte çalışmak istediğiniz sorusuna kendiniz cevap vermiş olacaksınız.

  1. Öncelikle gerçekten bir ofiste mi çalışmak istiyorsunuz , yoksa şantiye mi , her ikisini de tadabileceğiniz bir inşaat şirketinde mi?
  2. İşiniz için seyehat etmek sizi zorlar mı?
  3. Ehliyetiniz var mı?
  4. İlk iş deneyiminiz mi?İlk tecrubeniz değilse , daha önce çalıştığınız yerlerdeki / yerdeki olumsuz yönler bir kenara not ettiniz mi?
  5. Ofise herhangi bir proje geldiğinde , ekip başınız veya patronunuz sizi tekniker gibi kullanarak yalnızca detaylandırma ve uygulama projesini mi çizdiriyordu?
  6. İleri de kendi ofisinizi açmak mı istiyorsunuz?
  7. Belediye projesi , tip proje veya revizyon projesi yapmaktan başınızı kaldıramıyor musunuz?

   

  Artık hayallerinizdeki mimarlık işine o kadar yakınsınız ki..İşte aşağıdakileri uygularsanız , keyifle çalışmak isteyeceğiniz onlarca iş şansı ayağınıza gelecek !..

   

  1) İlk adım olarak güzel bir portfolyo hazırlamakla yola koyulmalısınız!.

  Bu portfolyo , sizin için önemli anahtar kelimelerin (ör: mimar , mimari proje , mimari görselleştirme vs.) yani neler yapabildiğinizin bir ıspatı niteliğinde olmalı.En önemlisi şık ve okuması kolay olmalıdır.Kaliteli ve dokunması keyif veren özel bir kağıda bastırarak bunu biraz sağlayabilirsiniz.Bu arada mimarların portfolyolarına koydukları projeler ile ilgili eski patronlarının ”neden benim müşterilerimin ismini başkalarıyla paylaşıyorsun!?” diye sövüp sayma tehdidi ile karşı karşıya kalabilme ihtimalleri olduğunu da söylemliyim.Sırf bu konu ile alakalı güzel bir yazı yayımlamıştım geçenlerde.Okumak isteyenler buradan buyursun 🙂 .Nasıl portfolyo oluşturabilirim diye soracaklara ve photoshop donanımına güvenmeyen mimarlar için de bir tavsiyemiz olacak elbette..

   

  2) Artık portfolyo’nuz da hazır olduğuna göre sıradaki ilk iş,  bulunduğunuz şehirdeki mimarlar odasına gidip ”mimar ilanları” nerede , hangi panoda asılı diye sormanız olacaktır.

  Panodaki ilanlardaki numaraları , mail adreslerini aşındırmadan önce , internette çeşitli kariyer sitelerinden topladığınız firmaların internet yoluyla ne gibi işlerde bulundukları , iş yoğunluğu ne durumda , hedefleriniz neler gibi sorular arattırmanızdır.Yahut cesareti olanlar veya bozulma riskini göze alanlar için irtibat numaralarından firma yetkilisiyle de bu konuyu görüşebilirsiniz.Bu sandığınızın aksine bir patron için olumlu ve iyi bir imaj bırakacaktır.

   

  3) Elediğiniz şirketleri yırtıp atınız!.Geriye kalanlar içerisinde kendinizce belirlediğiniz kriterler doğrultusunda başvurularınızı hazırlamış olduğunuz portolyonuzla gönderebilirsiniz.

   

  4) bir referans yoluyla işe başlamanız hiç tavsiye edilmez (görücü usulü evliliğin bir çeşididir çünkü) , ama kalıcılık bakımından size referanslarınızın sağlamış olduğu rahatlığı ve atılma korkusunu çıkaracaktır.Bir tanıdığınızı kullanabilirsiniz yani size iyi bir iş bulması konusunda.

   

  5) Büyük mimarlık şirketlerinde, çalışan alımları özellikle de mimarlık alanında çeşitli deneme sorularından oluşan mülakatlar sırasında işe başvuran kişinin kendine güvenli olup olmadığı , istediği maaşın ayağının yere basarlılığı , malzeme bilgisi , detay bilgisi , hangi programları kullanabildiği gibi sorulardan oluşmaktadır.

   

   

   

   

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya