Mimarlıkta Gelişim Nasıl Sağlanır?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bir hayli zaman geçti yine birşeyler karalamayalı..İnanın ben de çok özlüyorum.Takım arkadaşlarımız da benim gibi yoğun bir süreçte olduğundan pek vakit ayıramaz olduk mimarimedya’ya.Ancak maillere gelen sorulara yanıt aramaya devam ediyoruz.İşte onlardan bir tanesi daha..

  İleti Gövdesi:
  Merhaba, adim Ezgi. Bu yıl mimarligi kazandim. Ilkokul zamaninlarinda sadece evler yapan bir meslek olarak bildigim mimarliktan daha sonra vazgectim ama son yil tekrar -bu sefer ne oldugunu bilerek- gundemimdeydi mimarlik.
  Amacim, nitelikli bir mimar olabilmek. Istanbuldaki bircok universitenin akademisyenlerine cift anadal yapmak istedigimi ve bunu insaat muhendisligiyle yapmak istedigimi belirttim. Iki imza yetkisi alamayacagimi biliyorum fakat isin statik kismini da tam anlamiyla yapmak istedigiden dolayi boyle bir sey istedim. Konustugum akademisyenler mimarlik okurken gerekli seyleri zaten ogrendigimi ve buna cok gerek olmadigini soylediler. Sizin de fikrinizi almak istedim.
  Ve 4 yil sonra geriye bakip keske demek istemiyorum. Okula baslamadan once ya da okul doneminde nelere dikkat etmeliyim? Neler yapmaliyim? Mesela siz tekrar okusaniz neleri farkli yapardiniz?
  Ve kariyer konusunu da simdiden belirlemek ve belirli bir amac icin calismak istiyorum. Yuksek lisans ve birden fazla yabanci dil ogrenmek istiyorum. Ama kendimi mimarlik adina daha fazla nasil gelistirebilirim bilemiyorum. Bu konuda da fikirlerinizi almak isterim.
  Simdiden tesekkur ederim

  Merhabalar..Öncelikle hayırlı olsun.Mimarlığın ne olduğunu anladıysan ne olur önce bize anlatta bizde öğrenelim :).Mimarlığı anlayabilmek kadınları anlayabilmek gibidir..Tam anladım dersin sonra bir bakarsın ki hiç birşey anlamamışsın..Neyse şaka bir yana gerçekten tebrik ederim ve yaşayacağın zorluklar için şimdiden başarılar dilerim.İşin statik kısmını da bırak mühendisler yapsın 🙂 .Bu ne hırs bu ne öfke bu ne heves bu ne megolomanlık !.Lütfen öncelikle sakin ol..Birşeyler yapmak istersen hiç birşey yapamayabilirsin.Bence parça parça gitmende yarar var.Zaten dediğin gibi okullarda yeterli strukturel eğitim veriliyor ve ayrıca tek imza yetkin olabiliyor.Hayatı oluruna bırakmakta fayda var.Herşeyi öğrenmeyE çalışma, bir işe yoğunlaş ve o iş ile ilgili herşeyi halletmeye çalış..Yönetmeliklerden imar kanunundan haberin varmı örneğin?.Çekme mesafeleri, yangın mevzuatı..İmar raporu , aplikasyon krokisi falanı filanı..

  Bence okulunu sağlam bi şekilde bitir.Sonrasında aşırı yoğun ve belediye , yapı denetim gibi kurumların ne işler yaptığına dair uzuuun uzun fikirlerin olsun.4 sene sonra mimar olacağını sanıyorsan yanılıyorsun!.Sadece daha önceki yazılarımda da defalarca belirttiğim gibi artık mimarlığı öğrene bilirsin belgesi alacaksın.Okulun sana katacağı şey koca bir sıfır..Nereden mezun olursan ol durum böyle..Mimarlık piyasadan öğrenilir.Düşe kalka, yanlış yapa yapa öğrenilir.Mimarlık adına şu zamana kadar yapılabilecek herşey yapıldı.Daha fazla heyecan uyandıracak birşey kalmadı.Bu konuda hevesini kırmak istemem ama gerçekler malesef böyle.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya