Mimarlık’ta Çizim Yeteneği Önemli midir?

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimar olmak isteyen pek çok kişi , mimarlığa dair çok büyük heyecanları da tutkuları da beyinlerinde aynı zamanda barındırmayı başarıyor.

  Bu çok şaşılası birşey.Eğer bir şeyi gerçekten seviyorsanız o şeye ulaşmak için yolunuza çıkabilecek tüm zorlukları o sevdiğiniz şey uğruna göze almanız gerekmektedir.

  Ne yani?!.Eğer birinin çizim yeteneği yok ve mimar olmak istiyorsa mimarlıkta da çizim diyelim ki çok önemli ise o kişi mimar olamayacak diye bir kural mı var?

  Gün geçtikçe enteresandır popülerleşen ve her şehirde 5 ‘er vakıf üniversitesi açılıp bu 5’er vakıf üniversitesinde 10’ (!)ar mimarlık fakültesi ve bu 10’ar mimarlık fakültesinde de 100’er mimarlık öğrencisi mezun oluyor.Daha dün bir radyo programında üniversite okumaya dair konular konuşuluyordu.Telefonda kim bağlandıysa ”mimar olmak istiyorum!” diye konuştu.Dj artık dayanamayıp ‘yahu ne kadar çok mimar olmak isteyen var!’ dedi.Yani diyorum ki gerçekten çok haklı.

  Neden bu kadar çok seviliyor mimarlık anlayabilmiş değilim..Çizim yeteneği ve mimarlığı sevmek ile alakalı bir arkadaşımız güzel bir soru sormuş.Bu soru defalarca farklı versiyonlarda soruldu.Bu sorunun bu kadar merak edilmesindeki sebep olarak herkes kendine özel cevap istiyor olması bence.Neyse bundan sonra mimarlıkta çizim yapmak ile ilgili yahut mesleğin yetenek gerektirip , gerektirmeyeceğiyle ilgili sorulara verdiğim cevapların linkiyle karşılık vereceğim.

  Bu arada halen bilmeynler için mimarimedya’da sorularınızın yanıtlanmasını ve yayımlanmasını istiyorsanız mimarimedyabilgi@gmail.com , İletişim veya Tartışma sayfalarını kullanabilirsiniz.

  İleti Gövdesi:
  Merhaba ben Dilruba , sitenizi yeni keşfettim ve açıkçası sorum çok uzun zamandır aklımı kurcalıyor. Belki bunu başka biri daha sormuştur bilmiyorum, Ben suan 11. sınıftayım ve 9. sınıftan beri ITU Mimarlık istiyorum, ve bunun içinde çalışıyorum. Ama beni kazanamamaktan önce korkutan konu Çizim. Bu yıl gittiğimiz bir gezide Mimarlık ögrencisi Çizimin öğretileceği zaten bilgisayar yolu ile proje çizildiğini, sabırın daha önemli olduğunu soyledi. Fakat öğretmenlerimde ITU de çizimin çok önemli olduğunu söylüyor. Çizim yeteneğim çok yok ama Mimarlık konusuna ilgim ve isteğim çok, ITU de cizime ne kadar önem veriyorlar ? Ya da başlangıçta hicbir şey bilmiyormus gibi eğitim veriliyor mu bilginiz var mı ? Bu bölümü secmem doğru olur mu ? sorularima cevap verirseniz çok mutlu olurum , simdiden Teşekkürler 🙂

  2 Yıldır mimarlık istediğini söylemişsin.Mimarlık istemek için ne gibi sebeplerin var?.Bu konuda kendini tatmin edebilecek cevapları verebiliyormusun?.Öncelikle bunu netleştirmek gerekiyor.’Çizim yapmaktan korkan bir mimar adayı’ bu portreyi inanki rüyamda bile görmek istemezdim!.Yani şunu demek istiyorum, sen gerçekten mimar olmak istiyor musun?.İstemiyor musun?.

  mimar olmak

  Bu çok önemli.Gerçekten istiyorsan çizim yapmak seni neden bu kadar fazla korkutuyor?.

  Düşünsene herifin biri doktor olmak istiyor ama kan görünce bayılıyor!

  Düşünsene kadının biri kuaför olmak istiyor ama saçlar midesini bulandırıyor!

  Yada biri inşaat mühendisi olmak istiyor ama matematikten hiç mi hiç anlamıyor!

  Senin örneğinde bunlardan farksız..

  Çizim ile ilgili kalıtsal bir problemin yoksa 🙂 , sana teknik konuları en başından beri öğreteceklerdir.Ama sana tasarım yapmak ile ilgili temel kıstasları verdikten sonra gerisi senin maharetine kalmış.

  Sen bence çizim yapabilir miyim diye düşüneceğine ‘tasarım gücümü , fikir üretebilme yeteneğimi nasıl geliştirebilirim?’Yeni şeyler söyleyebilmek için ne derece iyiyim?.Demelisin..Mimarlık adına çizim yapabilecek çok tekniker, çok teknik ressam ve çok yeni mezun adam var.Önemli olan iş bağlayabilmek, iş bağladıktan sonra o iş ile ilgili tasarım yeteneğini konuşturabilmek.Gerisi fasa fiso…

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya