Mimarlıkta Çizim Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çizim yeteneği ve mimarlıkla ilişkisi sürekli konuştuğumuz, en fazla sorulan sorulardan ikisi.Mimarlık fakültelerinde verilen çizim eğitimi meslek hayatında veya hayalleri gerçeğe dönüştürme noktasında ne derece yeterli sorusunu da bu yazımızda cevaplandırmaya çalışacağız.

  Mimarlık , yetenek gerektiren bir meslek değildir.Ancak muhteşem bir tutku, devasa bir sabır ve özveri gerektirir.Yetenek ise tasarım aşamasında özgünlük derecesiyle ölçülebilen ama öğrenilebilen bir şey olduğunu düşünüyorum.

  Çizim yeteneğini geliştirebileceğini düşündüğüm şeyleri sıralayacak olsaydım, listenin başına şüphesiz teknik çizimi ve detay bilgisini iyi öğrenmeyi koyardım.Çünkü mimarlar teknik kimselerdir.Mimarları ressamlardan ayıran şey de budur..

  Çizim yeteneğinin geliştirilmesinde en önemli unsurun teknik çizim yeterliliği olduğunu böylelikle vurgulamış olduk.

  Gelelim dijital çizimlere yani CAD ortamında yapılan çizimlerde nasıl hızlanırım sorusunun cevabına..Elbette çok fazla pratik yaparak dijital çizimler konusunda uzmanlaşılabilir.Ama az önce söylemiş olduğum püf nokta burada da önemli.Hatta burada daha önemli.Çünkü bilgisayar çizimleri el çizimlerine nazaran çok daha hassastır.Yakınlaştıkça büyüyen detaylar, plotter kalitesi, kalem kalınlıkları gibi detaylar işi daha da sıkıntıya sürebilir.

  El çiziminizin geliştirilmesi konusunda persfektif konulu teknik resim kitaplarından faydalanabilir, bol bol eskizlemeler yapabilir, el çizimi ile alakalı videoları izleyerek ilham alabilirsiniz.

  Şimdi size çizim yeteneğinizi sorgulatacak el çizimi kentlerin tema olduğu inanılmaz çalışmalardan güzel bir seçki sunacağım.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya