Mimarlık Yayınlarının Salt Biçem Odalı Çalıştıkları Tezi Doğru mu?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Belirli dönemlerde yoğunlaşmış bir blogsuzluk yaşıyoruz.Bu doğru, ancak siyasi belirsizlik ve piyasalardaki durgunluk nedeniyle kaos ortamının artçı şoklarla kendini gösterebilecek olması endişesi sanal ortamları da durgunlaştırdı diyebiliriz.

  Velhasılı yaklaşık 2 haftadır adam akıllı bloglayamıyoruz.Bunun bir sebebi de mail ortamında mimarimedya’ya ulaşan onlarca maile yanıt verebilme çabamız diyebilirim.

  Yine eski yazılanlara yapılan yorumlar ve herkese açık tartışma ortamımız aracılığıyla mimarimedya yine zirveyi kimseye bırakmadı.

  Bu giriş cümlelerinden sonra mimarlar odası genel merkezinin koordine ettiği mimarlık dergisinden bahsedeceğim.Henüz elime yeni geçen ve sayfalarını henüz dün kaldırdığım ”mimarlık” dergisinin 364. sayısında enteresan makaleler denk geldi.

  Eleştirel gözle bakıldığında ilk 20 sayfasının reklamlarla dolu olduğuna dikkat ettim.Bu iyi birşey elbette.Kurumsallaşmaya başlayan ancak siyasallaşmaktan bir türlü kurtulamayan bu elit meslek kuruluşumuzun, gelir düzeyine katkı sağlayacak elementlerle yayın yapması oldukça hoş.

  Dergide yer alan makalelerden birtanesinde mimarlık yayınlarından sanal olanlarına karşı inanılmaz bir eleştiri yapılmış.Eleştirinin temel konusu mimarlık yayınlarının salt biçim odaklı görseller ve sığ yorumlara yer vermesiydi.Bu eleştiriye katılmıyorum.

  Mimarlık felsefesi ve eleştirel makalelerin zaten pek çok ansiklopedik sıkıcı kitaplarda yer alması gerçeğinden uzakta bu arkadaşlar sanırım.İsimlerinin önündeki akademik sıfatların bu gerçeği görmelerine engel olduğunu hatırlatmak isterim.

  Şimdi mimarimedya’da sadece sıkıcı yazılar yayımladığımızı düşünsenize..Ne kadar itici öyle değil mi?.Oysa harika görselliğe sahip (evrensel gözle bakıldığında) projeleri yayımlamak bir yandan görsellik katarken, bir yandan da yenilikleri keşfetmemize olanaklar sağlıyor.

  Açıkçası bazı makalelerin salt eleştiri odaklı olduğunu düşünüyorum.Pozitif düşünme biçimine katkı sağlayabileceğini sanmıyorum.

  Bu makaleler sahiplerini nereye götürecek onu da kestiremiyorum.

  Biraz tutarlı olun!

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya