Mimarlık Teknolojilerini Takip Etmenin Önemi Nedir?

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Sanırım yeryüzünde mimarlık yapan yada parelel disipinlerde çalışan tüm meslek gruplarından insanlar üzerinde güzel bir araştırma yapılsa en başarılı ve en kurumsal bunun yanına bir de en büyük alt yapıya sahip teknik-teknolojik-çizim ve ifade yöntemleri yazılım firması kimdir?.Sorusuna Autodesk cevabı verilecektir , dolayısıyla bu konuda bir reklam özelliği taşımamasıyla mimarimedya’da rahatlıkla paylaşabileceğimiz bir mimarlık teknolojisi haberini daha sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum.

  Bir yandan da gerçekten üzülüyorum, bu konuyla ilgili hedef kitleler arasında neden bizim ülkemiz yok?.Neden ben bu teknolojiyi sürekli yabancı kaynaklardan duyuyorum ve neden nasıl kullanılır videolarını kendi vatandaşlarımız çekmiyor?..

  Teknoloji gerçekten güzel ve başarılı işlere imza atmamız için bize muhteşem olanaklar sağlıyor.Özellikle mimari sunum teknikleri ve projelendirme konusunda yaşını almış meslektaşlarımızın bu gibi olanaklardan faydalanacak sabır ve bilgiye sahip olmayışı, mimarlık camiasının teknolojiyi bir kaç adım geriden takip etmesine yol açıyor.Önce teknolojinin bulunduğu ülkeler bunu geliştiriyor.İlerliyor ve daha iyi noktalara çıkabilecekleri olanakları sağladıktan sonra bu teknolojiler eskiyerek bizlere kalıyor.Bu gerçekten bence en fazla üzerinde düşünülmesi gereken konuların başında..Teknolojiyi takip etmekte zorlanmak elbetteki olağan, ama tadına bir defa bakınca ortaya neler çıkabileceğini gördükten sonra vazgeçmek te neredeyse imkansız.

  Bugün pek çok mimarımız teknoloji özürlü..Evet , mimarlık çizimleri bilgisayardan yapıp bilgisayar üzerinden sunum yapabilme yetilerini geliştirme sanatı filan değil.Mekan tasarlama işi ama bu teze sığınarak geleneksel yöntemlere bağlı kalmak bir mimarın üretebilme yetisini ne derece geliştirebilir ki?

  Dünyaca ünlü pek çok mimarlık ve tasarım firması son teknoloji ürünü yazılımları ve hatta duyduklarıma göre o firmalara özel geliştirilen yazılım firmalarını kullandıkları gerçeği ne olacak?.

  Organik formda bir yapı tasarımı yapmak istediğimizde nasıl bir persfektif bilgimizin olması gerekiyor ki bunu tasarım yaparken eskizlerimizle ifade edebilelim..Yani neredeyse imkansıza yakın kafamızdakileri çizim yoluyla kağıda dökmek geleneksel yöntemlerde..Bu noktada beni cevapsız bırakacak soruları sorabilecek olanlarınız elbette vardır bu yazıyı okuyanlarınız içinde..

   

  ”Peki eskiler nasıl yapıyorlardı çizim ve görselleştirme teknolojileri henüz bu kadar gelişmiş değilken o derece karmaşık ve estetik(piramitler, kurganlar vs..) yapıları?

   

  Tamam üzerime fazla gelmeyin bu soruya verecek pek cavabım yok elbette ama bunun arkasına da sığınamayız..Herkes Mimar Sinan ya da Piramitleri yapan bir mimar olamaz..

  Klasik çizim yöntemleri elle beyin arasındaki koordinasyona bakıyordu..Kurumasını beklemek, çizimin leke olmasını önlemeye çalışmak , çizimin üzerine içecek dökülmesini engellemek vs. gibi dertleri vardı.Şimdi ise kaydetmeden kapanmasın, ileri render teknikleri, 3d modelleme ve video animasyon gibi terimlerin dilimize dolanmaya başladığını görüyoruz.

  Eskiler maket yapabiliyordu..Teknoloji çağında bu gibi ilkel şeyler artık yok..İlkel diyorum çünkü daha önce çokça bahsettiğim teknolojiler sayesinde artık yine bilgisayar üzerindeki modellemeler sayesinde projeleri gerçek tasarım elemanları ile görebilme şansını yakalayabiliyoruz..

  Mimari artık pek çok yazılım geliştirme firması için daha fazla insana ulaşabilme çabasına harika olanaklar sağlıyordu.Yukarıdaki gibi görselleştirmeler sayesinde artık maketlere bile gerek kalmıyor..Bundan 10 sene öncesinde böyle mimarlık teknolojilerinden bahseden biri sanırım kendini mesih ilan eden bir adamdan daha farklı tepkiler almazdı..

  Artık mobil internet için geliştirilen tabletlerin bile mimari tasarım ve modelleme sahasına giriş yaptığını özellikle son 3-5 yıldaki yeniliklerde rahatlıkla görebiliyoruz.Taşınabilir teknolojilerdeki mimari sunum yöntemleri karşıdakini etkileyebilmek adına harika da bir tüyo olduğunu bu yazıda bahsetmiştim..

  Hazır sunum demişken işin gösteri boyutlarında bu işi yapan dünyanın nadir mimarlarından bir tanesi şüphesiz Bjarke Ingels’tir..Adam hem tasarım hem sunum hem de uygulama anlamında gerçekten sınırları zorlayan işler yapıyor.Ben hayranlıkla izliyorum ve olabildiğince projelerini takip etmeye çalışıyorum..Kanımca günümüz mimarlığının e başarılı 3 mimarından bir tanesi..Yukarıdaki video bir sunumu için hazırlanmış..Mutlaka izlenmeli..

  Bu kadar anlattım , birazda uzun oldu evet ama mesleki sıkıntılar her sektörde varolmaya devam edecektir.Yönetmelikler, uygulama teknolojileri ve diğer konularda gelişme katedilmeden teknolojiyi daha verimli kullanabilmek biraz uzak görünüyor.Alternatif yapım sistemleri ve projelendirme sistemleri beraber el ele yükselebilecek ikilidir.Bu konuda gelişim gösterebilmesi için gerekli alt yapı mutlaka yol alacaktır zaman geçtikçe ama daha yolumuz var..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir