HQ Mimari fotoğraflar bulabileceğiniz bir site (mimarigaleri.com)

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

     Çizim aralarında kahvemizi yudumlarken, internette gereksiz haber siteleri ve / veya sosyal ağlarda zaman geçirdiğimiz aşikar..Bu durum çoğumuzu rahatsız etmese de , zamanını verimli kullanmak ve tasarım ufkunu genişletmek isteyen mimar arkadaşlarımız için hoşça vakit geçirebilecekleri güzel siteleri sizlerle paylaşalım dedim.Belki aralarında bildiğiniz , tanıdığınız veya üye olduklarınız da olabilir ama bilmeyenler için de bahsetmekte fayda var..

     İlk olarak kuruculuğunu benim yaptığım ve bu konu üzerine ilgi duyan arkadaşlarımın da içerik sağlayıcılığını yaptığı site olan mimarigaleri.com ‘dan bahsedeceğim..

     Tamamen proje odaklı bir site olan mimarigaleri, HQ Mimari fotoğrafları ve kategorilerine göre yerleştirilmiş Dünya’nın her köşesinden projeleri ile ziyaretçilerini ağırlamakta..Site ; ”az laf – bol proje” prensibine göre hareket etmektedir..Yani mimarlık sitelerinin çoğunluğunun yaptığı gibi detay , malzeme , tasarımda çıkış felsefesi gibi noktaları atlayarak , projelerin görsel ve mekansal anlamda işleyişlerini yansıtan sunuş anlayışıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır..

  Projelerin tamamen görsel bir şölenle sunulduğu mimarigaleri.com , yalnızca Türkiye’den değil ; Afrika , Brezilya , Amerika , Çin vs.. Dünyanın çeşitli ülkelerden proje ve tasarımları ziyaretçilerine sunmaktadır..

      Üstelik yalnızca mimarlık üzerine de değil! İç mekan çalışmaları , endüstriyel tasarımlar , grafik tasarım , duvar boyama , peyzaj düzenlemeleri gibi yan disiplinlere de gerekli alan ayrılmış durumda..Yani siz hoşunuza giden veya ilgi duyduğunuz bir kategoride projeler incelerken gözünüze ilişen bir grafik çalışmasına da dalıp giderken kendinizi bulabilirsiniz..Sonra bir bakmışsınız ki zamanınızın önemli bir kısmını ayırmanıza rağmen yine yeterli gelmeyecek ve sık kullanılanlarınıza ekleyerek daha sonra diğer projeleri incelemek üzere geri döneceksiniz..Projelerin kaynağı tamamen olmasa da çoğunluk kısmı tasarımcıların ve mimarların resmi sitelerinden sağlanmıştır.

      Kısa zamanda hatrı sayılır bir mimar- tasarım kesimi tarafından takip edilir hale gelen mimarigaleri.com , yanlızca yerli misafirlerini de değil yabancılardan da olumlu tepkiler almaya başlamıştır bile..Mimarimedya.com sitesi ile yakın bir ilişkisi bulunsa da, tamamen mimarigaleri.com’un ebeveyn olduğu bir site değil.Her ikisinin de temelinde mimarlık – tasarım ve projeler bulunsa da mimarigaleri görsel , mimarimedya yazısal anlamda hizmet vermektedir..

     Mimarigaleri.com , projelerin gece- gündüz hallerini ve kaliteli an’larını barındırmaktadır..Yani hemen her açıdan güzel persfektifler veren projelerin her halini bulabilir , tasarımlarınızda ilham alabilirsiniz..Hepimiz biliyoruz ki yeni bir proje geliştirirken , söz konusu konuyla ilgili Dünyadan ve Türkiye’den örnekleri incelemek kopya edeceğimiz anlamına gelmiyor , tersine , daha yaşanabilir , daha insanca , mekanların oluşması için çeşitli projelerden beslenmek herzaman faydalıdır..Bu hem tasarımsal anlamda Dünya’nın nerede olduğunu kavramamıza hem de daha başarılı çalışmalar ortaya koymamıza yarar..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir