Mimarlık Sektörü Ve Piyasasıyla İlgili Önemli Açıklamalar

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk, sektördeki gelişmeleri değerlendirdi: “TOKİ, belediyeler, kamu eliyle çok ciddi sayıda iş yaptırılıyor. İstanbul’un çeperlerinde gördüğümüz çok sayıda konut belli mimarların elinden çıkıyor. Dünyayı gören işveren ya da emlak yatırımcısı, dünyada gördüklerinin aynısını istiyor.

  Türk mimarlar da dünyada gördükleri binaları tekrarlıyor. Mimarlık kimliksizleşiyor. Bunun için de uluslararası ilişkiler gerekiyor. O yüzden de işler belli ellerde toplanıyor. Bir tarafta hiç görmediğimiz, 100’den fazla mimar çalıştıran mimarlık büroları oluştu ama diğer taraftan işsizlik arttı. 45 bin mimar var. Bu kadar inşaat işine karşın mimarlar arasında daha önce hiç yaşamadığı ölçüde işsizlik var. Bürolar Türkiye içinde de yurtdışında da hem oradaki bürolarla ortaklı kuruyor, iş yapıyorlar. Emlak yatırımı, en fazla kar getiren sektör. Tabii, çok değerli işler yapanlar var.

  Kaliteli işlerde ödül veriyoruz. Ancak kimin elinden çıkarsa çıksın dünyanın dört bir tarafında gördüğümüz binaların Türkiye’de aynısını görmek iyi değil. Mimarlık okullarının sayısı kontrolsüz artıyor. Zahmetli ve pahalı bir eğitim. Yetenekli mezunlar dışında nitelikli mezunların sayısı oldukça az ve bunların sayısı sektörün ihtiyacının çok altında.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya