Mimarlık Okumakta Tereddüt Ediyorum ,Ne yapmalıyım?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tereddütte kalanlar, mesleği henüz tanımayanlar ve ne kadar para kazanıldığını soranlar ile meslekten dert yananlar şu tercih döneminde 3 senedir mimarimedya’yı talan ediyor..

  Hoş gelip safa buluyorlar.Ancak söylediklerimizin bir yorum farkı taşıdığına olan bakış açıları bazen öfkeye hatta samimiyetsiz olma isteğine bile sebep verebiliyor.İşte aşağıdaki soruda arkadaşımız biraz kuşkuya düşmüş gibi..

  Sizler de kendi yorumlarınızı katabilirsiniz.

  mimarlık-okumakMerhaba.
  Henuz elime puan gecememis olsa da tercih donemi neredeyse geldi. Ve uzun suredir hayalim olan mimarligi bu site sayesinde tekrar gozden gecirmeye karar verdim.. Yazilarinizin neredeyse hepsini okudum ve acikcasi korktum.

  Evet hayaller onemli ama universite bittiginde parasiz kalkmayi yada onca emekten sonra az bi maas ile gecinmeye calismayi kimse istemez saniyorum.

  Sitede surekli sanstan bahsedilmis. Ben sansla bi yerlere gelebilicegimi dusunerek bi yola girmek istemiyorum.

  Su ana kadar her seyi calisarak basardim ve sayet dediginiz gibi mimarlikta ne universitenin ne de azmin onemi yoksa mimarligi tercih etmenin ne anlami var?

  Bu yazilanlarda samimi olmamanizi isterdim ama belliki hepsi olan seyler, yine de bi tekrar fikrinizi almam lazim. Sonucta hayatimin en onemli karari ve bir seylerden emin olmam lazim. Simdiden yardimlariniz icin tesekkur ederim..

  Yanıtımız da aşağıdaki gibi..
  Merhabalar..
  Uzun süredir hayalini kurduğunuz meslek olan mimarlığı bizim makaleleri okuyunca yeniden değerlendirmeye almayı düşünüyor olman bizi ciddiye aldığını gösterirken bir yandan da negatif bir anlam çıkar.Yani çok sevdiğin bir şeyden seni vazgeçirme çabasına giriştiğimiz gibi bir anlam..
  Doğrusu böyle düşünülmesine ve böyle bir algı oluşmasına üzülürüz.Gerçekleri tarafsız ve olduğu gibi aktarmaya çalışmak yer yer mesleğimizi ve kendimizi karalamak – yermek , doğru olan davranış olacak diye düşünüyoruz.Mesleğin yalnızca tatlı taraflarından, tasarım yapmanın dayanılmaz hafifliğinden, estetik kaygısından, sanat tarihinden bahis açmak ne derece yol gösterici olurdu sizler gibi meslek meraklılarına..
  Mimarlık elbette tercih edilen ve en fazla istenilen 5 bölüm arasında.Bunda şüphe yok.Bu meslekte yığılmalara ve yeni açılan üniversitelerin nitelik tartışmalarına sebep oluyor.
  Hayaller üniversite’den mezun olup diplomayı eline aldığın zaman sona eriyor.Gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalıyorsun sonrasında.Erkekler için askerlik, bayanlar için benzer mecburiyetler..
  Sonraları da hayalini kurduğun bir işte çalışmak!.
  İşte bu noktası oldukça sıkıntılı!..Askerlik ve benzer mecburiyetler birgün elbette bitiyor.Sıkıntılar eni sonu tamamlanıyor ancak mesleki problemler geçmeyen tümörlü dokular gibi gün geçtikçe büyüyebiliyor.
  Bu çoğunlukla böyle olmuştur, mezun olduktan sonra herşey yolunda gider umarım ancak gerçeklerin istisnalardan oluşmadığını da belirtmk isterim.
  Şu devirde mimar olmak ve mimarlık ofisi açmak çok saçma!.
  İşte sebepler;
  1)Mimarlık ofislerinde hayal ettiğiniz maaşı asla alamazsınız.Bu çoğunlukla böyledir, alanların da akrabalarının yanında çalıştıklarını filan tahmin edebilirsiniz.
  Kimse kimseye iyi render alıyor diye 3 kuruş fazla maaş vermez.Ki bugünün mimarlığında iyi render almayı iyi mimar olmak olarak değerlendiriyorlar tespitlerimize göre.
  2)Alacağın maaş 900 tl ile 1500 tl arasında değişecektir.Bu ilk 2 yıl böyle gidecek.Yukarısında rakam söyleyen ya yalan söyler ya da 1. maddedeki açıklamalar geçerli olmuştur.
  3)Her sene 8000 mimar mezun oluyor..Bu korkunç rakamın farkında mısınız?
  4)Bürokrasi, mevzuatlar, yönetmelikler ve mimarlar odası her geçen gün yeni bir engel daha çıkarıyor müelliflere..Mimarlara imza mimarı olma zorunluluğu veriyorlar!.
  5)Mimara, sanata, sanatçıya ve tasarımcıya saygı kalmadı.Bu bağlamda yaptığınız işi yarı fiyatından daha aşağıya yapacak birilerinin mutlaka içerisinde yer aldığınız sektörde karşınıza rakip olarak çıkacak olmasından korkmalısınız!.
  6)Tasarım yapmak artık 4. maddedeki gerekçelerden ötürü imkansız..Kutu gibi binalar çıkıyorsa işte bu yüzden!.
  7)Müteahhitler ve yapı denetim firmaları sürekli olarak mimarları ezme çabası içerisindeler.Bu gerçeği kimse değiştiremez.Biraz ağır oldu ama durum böyle.100 Ofis varsa 97’sinde durum böyle.Diğer 3 ofis zaten uluslarası çapta imzalar atan 3. nesil mimarlık firması.(büyük babadan dedeye dededen de toruna miras kalan şirket yani)
  8)Ödemeler zamanında ve tam olarak yapılmıyor..Çek senet vs..Şuan yaptığınız yüklü bir işin ödemesini ancak 1 sene sonra alabiliyorsunuz.Bu ne demek biliyor musun?.Faturayı kestiğin an KDV, STOPAJ ve harçlar cebinden anında çıkıyor demek.Parayı alana kadar ki süreçte kira, varsa personel masrafın, ofis giderin cebinden çıkıyor demek!.Babanın hayrına iş yapmış oluyorsun bir nevi!.Nakit çalışırım diyorsan ofiste sinek avlarsın söylemesi.Her ikisi de tecrube edilmiştir.
  Bu sekiz madde tamamen şanstan ibaret değil de nedir?..Lütfen söyler misin?!
  Herkes kendi rızkını yer..İnsanlar yaratıldıktan sonra her birinin rızkı da ayrı ayrı verilmiş – verilecektir.Senin rızkın bana, benim rızkım sana geçmez..Yeterki helal olsun, sıkıntı olmaz.Yani bunu şunun için söylorum mimar olmanı istemeyerek rakiplerden bir kişiyi daha saf dışı bırakmak gibi bir gayret içerisinde değilim 🙂 .Sen mimar olsan ne olmasan ne benim için ya da senin için de aynı şey geçerli..
  Halen mimar olmak istiyorsan yukarıdaki 8 maddeyi ve eklenmesi muhtemel 508 maddeyi gözden geçir derim..Bana güvenmiyorsan bile git piyasada herhangi bir mimarlık ofisiyle görüş derim..
  Sevgiler..
  Murat
  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya