Mimarlık Okumak Zor mudur?

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlık fakültesini tercih kılavuzunda ilk sıralara yazmayı düşünen mimarimedya severler, sınav dönemi ataletlerini ve streslerini atmak için web gezintilerine ve araştırmalara başlamışlar anlaşılan..Gelen maillerin (mimarimedyabilgi@gmail.com) haddi hesabı yok..Bu araştırma sürecinde mesleğin eğitimi hakkında , üniversitelerin web sitelerindeki yüzeysel resmi yazılardan sıkılıp blog sitelerinden ve forumlardan medet umanlar için stres dolu bir bekleme süreci söz konusudur.

  Bu döneme faydası dokunabileceğine inandığım bir kaç yazı dizisinden birini okuyorsunuz.Evet , meslek hayatına bir şekilde giriş yapmış olanlar ve bu evreleri çoktan geçmiş olanlar için pek te cazip gelmeyecek bu içerikler..Ancak geçmiş dönemde yaşanılan herşeyin bir anı olduğunu tekrar hatırlatarak artık esas konumuza dönebiliriz.

  Emek olmadan yemek olmaz mantığıyla düşünecek olursak , yeryüzünün ilk mesleği olan mimarlık mesleğinin eğitiminin çok ta kolay olmadığını görürsünüz..Ancak birşeyler üretmek ve fikirlerinizin somutlaştığını görmek gerçekten tarifsiz bir duygudur..İşte o duygu varya o duygu..Gerçekten herşeye katlanmanız için ideal olgudur.

    Mimarlık Masraflı Bir Bölümdür!

  Paftalara tonlarca para ödeyen mimarlık öğrencisi twitlerini mimarimedya’nın twitter hesabından rahatlıkla görebilirsiniz.. ”Mimar olacağıma ozalitçi olsaymışım daha fazla para kazanırdım” lafını kendi iç konuşmalarınızda bile tekrarlayacaksınız 🙂 .Satın alma esnasında boşa olduğunu düşündüğümüz ancak tasarım yaparken geniş bir ufuk sağlayan mimarlık dergilerine tonlarca para harcarsınız.Maket masraflarını da saymıyorum üstelik!

     Mimarlık Eğitimi hem zor , hem de kolaydır çünkü..

  Tasarımını yapacağınız projelerin üzerine tek bir çizikle , harcadığınız saatlere acımayacak hocalar vardır..Çünkü saatlerinizi harcadığınız projelerinizi çalacak yakın dostlarınız vardır.Hadi esinlenenler vardır diyelim..Eskiz sınavları..Ah o eskiz sınavları..O eskiz sınavları ahh!.Yaklaşık 7 saat civarında süresi olan , yaratıcılığınız kadar not alabileceğiniz ve geri dönüşü olmayan hem de istediğiniz kadar ara verebilinen sınavdır kendileri..Uykusuzluk , proje yetiştirme stresi , yapıştırıcı kokusundan kafa bulma sorunu vs. vs.

  Mimarlık eğitimi çok keyiflidir..Çünkü tasarladığınız projelerin beğeni alması , tanıdıklarınızdan takdir ve tebrik almak , gerçekten tarifsiz bir mutluluğu beraberinde getirmektedir.Proje arazisini ziyaret etmeye gidersiniz.Otobüste lak lak , şak şak filan..Gülüşmeler , espriler vs..Mimarlık eğitiminde henüz 2. sınıfta iken okuldan sonra mimarlık ofislerinde çalışabilirsiniz ve yaklaşık asgari ücret civarında bir maaşla para kazanmaya başlayabilirsiniz..

   

  Bu yazıyı beğendiyseniz bunlar da ilginizi çekebilir :

   Türkiye’den mimarlık ofisleri manzaraları

  Tasarımda yaratıcılığınızı artırmanın 13 yolu !

  Nedir bu mimarlık öğrencilerinin hocalardan çektiği yahu!..

  Mimarcalaştırılmış atasözlerimiz

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya