Mimarlık Okumak İsteyenlerde Ne Gibi Özellikler Olmalıdır?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tercih döneminin sonuna geldik.Gelen sorular oldukça merak uyandırıcı ve heyecan dolu ifadelerle doluydu.İşte onlardan bir tanesi daha..

  İleti Gövdesi:
  Merhaba tercih döneminin gelmesiyle bende tercih telaşı başladı.İlk olarak ben de mimarlık okumak istiyorum ve bu mesleği yapabileceğime inanıyorum.Sadece ders olarak bakarsak lise de en sevdiğim sayısal dersler matematik,geometri ve fizik olmuştur.Resim çizmeyi ve el becerisi gerektiren(maket gibi) şeyleri yapmayı çok seviyorum.Halamın da mimar olması sayesinde küçük yaşlardan beri Autocad de çizim yaparım.

  Meslek konusunda kesinlikle kararlıyım fakat esas size bu mesajı yazmama sebep olan soruma gelecek olursam ben devlet yada özel üniversitede kararsızım.tercih listem aşaği yukari hazir fakat bazı detaylar kaldı.Devlet olarak KTÜ gibi üniversiteler tam burslu olarak da belli başlılar dışında kalan özel üniversiteler var (beykent,maltepe,aydın,ışık…)sizce hangisini seçmeliyim

  Bizim cevabımız..

  Merhabalar öncelikle uzun bir maratonun sonuna ulaştığın için tebrik ederim.Mimarlık okumak isteğini anlıyorum.Bahsettiğin özellikler mimarlık öğrencisi olmak isteyen birinde mutlaka bulunması gereken şeylerden değil malesef.Örneğin benim matematiğim çok iyi değildir, fiziğim de berbattır.Geometriden de nefret ederim hatta 🙂 .Ama 4 senedir piyasada bir şekilde tutunuyoruz ve yapamayacağım mesleki anlamda neredeyse hiç bir şey yok gibi.Çok şükür.
  Bu arada bir öğrencinin en sevdiği ders nasıl matematik olur?.Beden eğitimi dururken ya da bilgisayar vs. :).
  Maket yapabiliyorum demişsin..Bu maket dediğin şeyler ilkokulda yapılan el işi şeysi değil mi?.Mimarlıkla ne alakası var çözemedim doğrusu?.Küçük yaşlardan beri autocadte çizim yaparım demişsin..Doğrusu mimarlık okuyan 2. ve 3. sınıf arkadaşların bu söylediğini duyarsa seni tam anlamıyla topa tutarlar :).Ne tür çizimler doğrusu merak ettim.Mimarlık bu kadar basit mi görünüyor dışarıdan acaba diye düşünüyorum.
  Makette yapıyorum, sayısal derslere kafam da basıyor, çizim de yapıyorum diyosun yani.Ne duruyorsun helva yapsana :).
  Seni hayal kırıklığına uğratmak istemezdim lakin söylediklerim ciddi manada doğru şeyler.
  Mimarlığın yetenekle yakından ilgisi var.Matematik ve benzeri sayısal derslerle yakından ilgisi yok desem yeri.Çizim yeteneğini okulda az da olsa kazanacaksın.Bişiler karalayabiliyorum diye sevinme derim.Çünkü neler çizdiğini görünce yıllar öncesine bakarak güleceksin..
  Başarılar dilerim..İstanbul Aydın Üni. ‘ni tercih et derim.Ben de oradan mezunum.Türkiye’nin en başarılı akademisyenleri, en popüler mimarlarından ders almak çok keyifliydi.
  Sevgiler..
  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya