Mimarlık Öğrencilerine Tavsiyeler

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bir öğüt yazısı yazmak kadar itici bir şey yoktur sanırım.Çünkü narsistlik , kendini beğenmişlik ve kendini üstün görmek gibi iyi niyetlere sahip değilim 🙂 .Ancak mezun olalı 3 yıla yaklaşmış bir mimar olarak meslek pratiğinin öğrettikleri ve gördüklerim ışığında sağlam izlenimler paylaşabilirim fakülte sıralarındaki kardeşlerimle..

  Öncelikle mimarlık dergilerine milyonlarını yatırmalarını ve her sayıda kendilerine has notlar ile beğendikleri projelerin nerelerini beğenip nerelerini beğenmediklerini yazmalarını önerebilirim..Bu onlara tasarım kabiliyeti yetisi konusunda pozitif katkı sağlayacaktır.

  İnternetten mimarimedya.com  , arkitera.com , vb. gibi haber içerikli mimarlık yayınlarını takip edebilirler.Bu konuyla ilgili olarak güzel bir derleme diyebileceğimiz bu yazıyı da okuyabilirsiniz.

  Tasarım ve mimarlık felsefesine hitap eden kitapları okuyabilirler.Örneğin Le Corbouser ‘in Bir Mimarlığa Doğru kitabı buna örnek verilebilir.Bu konuda yeni çıkan yerli ve yabancı kaynakları takip etmek için www.yemkitabevi.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

  Ünlü mimarların neden bu kadar başarılı oldukları konusunda boş vakitlerinde projelerini inceleyip hayatlarını okuyarak değerlendirebilirsiniz.

  Youtube , vimeo gibi siteler başta olmak üzere mimari videolar üzerine kurulmuş architube.com sitesini takip edebilirsiniz.

  Bir adet yapı kataloğu alarak varolan malzemeler üzerinden dönem projeleri için fikir alabilirsiniz.Bu hem hocaların hoşuna gidecektir.Hem de malzeme bilgisinin malzeme dersinde kalmaması için yerinde bir hareket olacaktır.

  Fotoğraf çekmek konusunda başarılı olanlar var ise mimari , mimaride detay vs. gibi mimarlık üzerine fotoğraflar çekerek kendi kütüphanenizi oluşturabilirsiniz.

  Orta okuldaki öğretmenime bir gün kitap yazmak istediğimi söylemiştim.Bana çok harika bir laf etti.Daha dün gibi hatırlarım hem de..Dedi ki ;”çok yazmak için çok okumak lazımdır..” İşte buna benzer mantıkla çok sayıda proje incelemek , mimarın ufkunu açar.Ancak benimle ters görüşte olanlarda var.Çok sayıda proje incelemek kopya etmekle eşdeğer diyorlar..

  Neyse sonuç olarak karar siz değerli mimarlık öğrencilerinin.

  Olayın tamamı sizde bitiyor.Umuyorum birgün bizden de Frank Gehry’ler Zaha Hadid’ler çıkacak..(Dünya çapında ün sahibi mimarlar olması yönüyle.)

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimarlık Öğrencilerine Tavsiyeler

  • http://www.cihatozdemir.com
   iç mimarlık, 3d mimari çizim, mimari çizim hakkında örnekler olan ve bu hizmetleri veren kişisel bir site.

   cenk 12 Mart 2015 13:55
  • bayıldım bu makaleye 🙂 çok bilgilendirici olmuş ama daha çok ayrıntı olsun ve devamı gelsin istiyorum kendi adıma 🙂

   yağmur 14 Ağustos 2016 10:59
  • makale cok guzel ve rehber olucu olmus tesekur ederim makalelerinizin devamini dilerim

   mert 6 Eylül 2016 10:38
  • Tam olarak ihtiyacım olan bir yönlendirmeydi teşekkürler

   Kumsal çetinor 17 Eylül 2016 13:56

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya