Mimarlık Öğrencilerinden Harika Buluş

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Ramazan Önal ile Engin Tayfun Bakış, cep telefonu ve tablet bilgisayarlardan kontrol edilebilen lamba tasarladı. Kişisel isteklere göre renk ve şekil değiştiren lambalarını tasarımcısı iki genç, Milano’ya davet edildi.

  Hayatın her alanında etkili olan akıllı telefon ve bilgisayar sistemi Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3’üncü sınıf öğrencileri Ramazan Önal ve Engin Tayfun Bakış, sayesinde estetikle de buluştu. Üniversiteli gençler, cep telefonu ve tablet bilgisayarlardan da kontrol ettikleri, ingilizcede ’bağımsız, özgür’ anlamına gelen ’Independent’ adını verdikleri lambayı tasarladı.

  Lamba, kişisel isteklere göre hem şekil hem de renk değiştiriyor, ortamı kişiselleştiriyor. Teknolojiyi ve estetiğin biraraya geldiği Independent ile üniversiteli gençler, Milano Tasarım Fuarı’na davet edildi. Ramazan Önal ve Engin Tayfun Bakış, tasarımın dünya çapındaki merkezi İtalya’da tanıttıklarıy lambalarıyla, katılımcıların beğenisini topladı.

  DAHA DA GELİŞTİRECEKLER

  Buluşlarına patent almak için girişimde bulunan Ramazan Önal ile Engin Tayfun Bakış, “Her şeyin giderek daha da kişiselleştiği bir dönemde yaşıyoruz. Yaşam alanlarımızın da arzu edilen ortama kavuşmasını sağlayabilmek amacıyla harekete geçtik ve bu lamba ortaya çıktı. Kısa süre içinde yurtdışında bile dikkatleri üzerine çeken Independent’ı daha da geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

  hürriyet

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya