Mimarlık Ofisleri

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çok büyük konut projeleri, ofis binaları, yüksek katlı rezidans ve alışveriş merkezler. Bu tür yapılar son 15 yılda yaşantımıza gün geçtikçe daha çok girdi. İlk önce binalar büyüklük ve yükseklikleriyle şaşırttılar bizi. Sonrasında bazılarına profesyonel mimarlık ofisleri tarafından hayata geçirilen çok farklı mimari tasarımları sebebiyle adeta hayran kaldık. Övgü ve alkışlarımızı ise daha çok projenin yatırımcısı olan müteahhid firmaya yönelttik. “Bu proje hangi mimarlık ofisi tarafından yapıldı?” diye sormak pek de aklımıza gelmedi. Aklımıza gelse dahi mimarlık ofisleri’nin kim olduğu konusunda pek de bilgimiz olmadı.

  İnşaat alanındaki gelişmelerle birlikte artık yurt içi ve yurt dışında markalı yapılar yapan bir çok müteahhidimiz var. Bir çoğunun başarı hikayelerini de defalarca sizlerle paylaştık. Peki ama bu inşaat sektörü büyürken bu alanda kendini bize tanıtan markalı mimarlık ofisleri yok mu? Türkiye’de ve yurt dışında mükemmel tasarımlara imza atan, mimarlık alanında marka olmuş mimarlık ofislerini sizler için araştırdık. Aslında bunların çoğu tüzel kişilikleriyle daha çok biliniyorlar ama onları ‘mimarlık şirketleri’ adıyla değil de kendine ait jargonları yani ‘mimarlık ofisleri’ olarak nitelendiriyoruz, Türkiye’nin en iyi markalı mimarlık ofislerini sizinle bu makalemizde paylaşacağız.

  Mimarlık Ofisleri

  Tabanlıoğlu Mimarlık Ofisi : 1990 senesinde Hayati Tabanlıoğlu ve oğlu Murat Tabanlıoğlu tarafından kurulan mimarlık ofisi, 1995 senesinden beri Melkan Gürsel ortaklığında çalışmalarını sürdürmektedir.

  EAA-Emre Arolat Architecture : Mimarlık ofisi 2004 senesinde Gonca Paşolar ve Emre Arolat tarafından İstanbul’da kurulmuştur.

  TAGO Mimarlık Ofisi : Gökhan Aktan Altuğ ve Tatsuya Yamamoto ortaklığıyla 1995 senesinde kurulan mimari proje, tasarım firması, danışmanlık ve dekorasyon alanlarında hizmet vermektedir.

  Teğet Mimarlık Ofisi : Teğet Mimarlık LTD.ŞTİ., 1996 senesinde Ankara’da kuruldu, mimarlık ofisi 2000 senesinde İstanbul’a taşındı. Bir çok ofis proje yarışmasında kazandığı ödüllerle beraber 2009 ve 2013 senelerinde Ulusal Mimarlık Ödülünü kazanmıştır.

  Kreatif Mimarlık Ofisi : 1995 senesinde İstanbul’da mimar Selim Cengiç, mimar Aydan Volkan ve inşaat mühendisi Mehmet Cengiç ile beraber kurulmuştur.

  Zaman içinde mimarlık ofisleri listemizi büyüterek sizlere sunmaya devam edeceğiz.

  Kategori:
  Kısa Kısa · Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya