Bu Mimarlık Ofisi Siloların Tepesinde!

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  1960 yılında Çin Guangzhou’ da kurulmuş olan siloların en üstü mimarlık ofisi olarak dizayn edildi. Siloların yüksekliği 38 metre. Yüksek silolar Pearl River’ ın güney kısmında eski şehri ve orada olan yerleşim bölgesine tepeden bakıyor.

  Üst katı mimarlık ofisi olarak değiştirilmiş olan bina halen ski işlevini sürdürmekte. Siloların doldurulma işlemi de ofisin yapılmış olduğu katta olan kare deliklerden gerçekleştiriliyor. Ayrıca ofisin yapılmış olduğu bina ile silolar, dikine olan bina ve bir köprü ile birbirine bağlanıyor.

  Mimarlık ofisinin çalışma alanı 40 metre uzunluğunda. Alan siloların boyunca uzanıyor. Siloların üstüne oturan yan duvarlarda bulunan taşıyıcılar kullanılarak büyük açıklıklar geçilmiş. Yerleştirme yaparken çalışma masalarının manzarayı gördüğü yöne kütüphanenin ise karşı tarafına konulmasına dikkat edilmiş. Masaların arasında bulunan siloların doldurma delikleri canlı ağaçlar ile dizayn edilmiş. Bu ofisin havasına doğallık ve canlılık katmış. Ayrıca yine bu deliklerden birinin üst kısmına camdan yapılmış bir masa konulmuş ve böylece silonun içinin de görünmesi sağlanmış.

  Mimarlık ofisin ana giriş kısmına yakın bir bölgeye küçük bir mutfak yerleştirilmiş. Köprü ve ofis alanını ise oldukça geniş katlanabilme özelliğine sahip iki kapı birbirinden ayırıyor.

  Bu kapılar sayesinde ofis bölümünden ayrılan toplantı salonu resepsiyon, sergi ve küçük konferanslar içinde kullanılıyor.
  Tavan ve duvarlarda olan eski sıvalar tamamen yok edilmiş ve kırmızı tuğla ile betondan olan orijinal konstrüksiyon meydana getirilmiş.

  Etiketler:
  · · ·
  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya