Mimarlık ofisi açmak için 7 büyük kriter

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Pek çok mimarın hayalinde yatan aslan kendi yerini açıp , hazinenin tümünü cebine atabilmektir.Ancak nasıl açılacağı ve ne gibi kriterleri yerine getirmeleri gektiği konusunda pek fikir sahibi olamayanlar için bir yazı hazırlamaya karar verdim..

  Açmak için gerekli olan ancak resmi olarak istenmeyen şartlardan bahsedeceğim diğer bir değişle..

  Öncelikle uygulama projeleri , müşteri tavlama teknikleri , yasal prosedürler , ofis yönetimi ve işleyiş hakkında çok iyi bilgi sahibi olmalı bir mimar eğer ofis açacaksa..Çünkü bir müşteri geldiğinde , nasıl davranacağını ve nasıl bir yol haritası izleyeceğine sadece kendi karar verecektir..Artık bir üstü yoktur çünkü.

  Hazırsanız, bir mimarın ;  ‘artık kendi ofisimi açmanın vakti geldi!’ cümlesini ne zaman kurabileceğine 7 maddelik kısa bir yazı ile devam edebiliriz..

  1. Ofis açtıktan sonra projeler sıraya girmez!.İş gelmez , iş kovalanır..Yani en az portfolyonuzdaki projelerin sayısı kadar müteahhit veya iş veren bir çevreye sahip olmalısınız..
  2. Bir projenin başından sonuna kadar nasıl yol izleneceğine yönelik sayfalar dolusu yazı yazabilecek duruma gelmeden ofis açmalıyım denmemeli.Aksi takdirde belediye ile ofis arasında mekik dokurmuşçasına gidip gelmeler ve utanç dolu bir yüz ifadesine sahip olabilirsiniz..Doğal olarak uygulama projeleri konusunda da ülkemizde maalesef her şehrin kendine has yönetmelikleri bulunmakta..
  3. Belirli bir maddi birikime sahip olmalısınız.Olduktan sonra gerisi elbet kolay..Çünkü halihazırda işleyen bir çark ve onlarca mimar olabilir bulunduğunuz şehirde..Unutulmaması gereken bir nokta daha var ki, bu meslektaşlarımızın kimisi yaşı geldiğinden , kimisi sektör değiştirdiğinden , kimisi rahatsızlığından kimisi de çeşitli nedenlerden dolayı artık ofisini kapatmak zorunda kalacaktır.Yani demek istediğim o çarka birgün mutlaka dahil olacaksınız!
  4. Dışarıdan aldığınız işler , mimarlık ofislerini şaha kaldıracak kadar fazla gelmeye başladığı takdirde, ‘artık kendi mimarlık ofisimi açabilirim’ demek farz değil de nedir? 🙂
  5. İş çevresi de çok önemlidir..Kimse mükemmel olmadığı gibi , kendi ofisinde ilk yıllarında zorlanmak gayet normaldir.Danışabilecek ve sorularınıza vereceği cevaplara güveneceğiniz bir kaç arkadaşınız olmalı..
  6. Artık kendi mimarlık ofisimi açabilirim demenin bir diğer yolu da ,başka ofislerde belirli bir süre tecrube yaşadıktan sonra çok iyi bir dostunuz / arkadaşınızla sermaye ortaklığı ve fikir uyuşması ile ortak olabileceğinize inanıyorsanız da ofisinizi açabilirsiniz..Birlikten kuvvet doğar ne de olsa..Hem çevrenizin artık 2 kat daha fazla olduğunu da ekleyelim..
  7. Tüm kriterler bir kenara dursun, eğer kişi yapabileceğine inanıyor ise gerisi hiç mühim değil ! Ben bir çok yerel ünlü mimarla sohbet etme fırsatı buldum.Hem de yarışmalarda dereceler elde eden. ”İlk ofisim sadece 6 metrekareydi” , ”hiç bir şey bilmiyordum , yapa yapa öğrendim” gibi etkileyici ve ilham verici cümleler kurdular..
  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimarlık ofisi açmak için 7 büyük kriter

  • Haha 🙂 kesinlikle katılıyorum dostum ..Yalnız program satına alabilecek kadar birikime sahip olmak gerektiğini unutmuşsnn 😀

   Egemen soydan 25 Aralık 2012 21:30
  • Evet Bir autocad2013 bugün 10.000tl civarı olduğu göz önüne alınırsa ne kadar haklı olduğun apaçık ortada 🙂

   Murat ERÇELEBİ 25 Aralık 2012 21:40
  • merhaba, tavanıma duvar kağıdı yapacağım, altından kednim kalkabilir miyim yoksa profesyonel yardım mı almalıyım? kednim yapabilrisem pfcf noktaları sf6ylerseniz sevinirim teşekfcrler.

   Sunny 11 Mart 2013 12:50
  • Uygulanamayacak kadar zor bir şeyden bahsetmiyorsunuz.Aslında kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz ancak bir uzmandan yarım yevmiye karşılığında yardım alırsanız daha sağlıklı sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz..İlla kendim yapacağım derseniz odanın tüm boşluklarını kapatın (kapı ve pencereyi) içerisi tamamen havasız kaldıktan sonra kağıdı arasına hava giremeyecek şekilde yerleştirirseniz sıkıntı olmaz.Ancak tavanda yapacağınız hata duvardakinden daha çok belli edecektir kendini..Kolay gelsin 🙂

   Murat ERÇELEBİ 14 Mart 2013 08:50
  • Merhaba, ben teknik makina bölümü mezunuyum. Teknik ressamlık üzerine Ankara ostim’de bir ofis açmayı düşünüyorum ofisi açsam iş yaparmı? ofisi açmam ne kadar maliyeti olur? Autocad, Mastercam, Solidcam ve solidworks programları üzerinde uzman bir çizimciyim bana yardımcı olursanız çok memlun olurum…

   çınar 30 Kasım 2014 22:38
  • Merhabalar çınar..Teknik ressamlık ve bahsettiğin bölge tam bir pazar ve harika kazançlar sağlayabileceğini düşünüyorum..Autocad , mastercam , solidcam solidworks gibi programları makine mühendisi arkadaşlarımla da görüştüğüm üzere tahmini olarak yaklaşık 15 .000 tl gibi rakama alabilirsin diye düşünüyorum..Tabi autocad yerine bricscad tercih edersen diğer ünlü yazılım firmaları yerine alternatif yüzdeyüz arayüz benzerliği olan ucuz yazılımları tercih edersen bu rakamı 10000 lere kadar indirebilirsin.Başarılar diliyorum..

   Murat ERÇELEBİ 1 Aralık 2014 11:43
  • Merhabalar bende iç mimarlık veya stand işine girmek isdiyorum 3d ve otoketi çok iyi kullaniyorum ama nasıl musderi bulurum yada ofis acarsa musderyi nasıl çekerim yardimci olursaniz çok teşekkür ederim

   turan 10 Ocak 2015 19:59
  • işyeri açmak ve çizim yapmak en kolay şeyler.Mühim olan müşterileri bulmak ve bu yolda nasıl sürerlilik sağlanabileceğini çözümlemek.Piyasada çok fazla çözüm ortağı var.Bunların arasından sıyrılacak materyallerinizi belirleyip , müşterilerinizi (potansiyel müşterileri) nasıl bulunabileceğe odaklanmalısınız.Bu süreç içerisinde yaşadıklarınızı bizimle paylaşırsanız çok minnettar kalırız.

   Murat ERÇELEBİ 11 Ocak 2015 17:35
  • SN.YETKİLİ

   Projelerinize kaliteli ürün ve hizmetimizle tedarikçiniz olabiliriz.
   Mobilya –döşeme-perde –zemin-duvar kağıdı-mantolama-çatı-alçıpan v.s.
   Atölyelerimiz ve ekibimizle ilk el malzeme tedariği ve üretimi ile hizmetinizdeyiz

   SAYGILARIMIZLA….

   reyhan öztürk 3 Nisan 2015 14:09

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir