Mimarlık Mı? İç Mimarlık Mı?

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlık mesleğinin son yıllarda itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı izlenimi , meslek erbabı sayısının azalmasına paralel olarak meslek sahibi kişi sayısının artması ile sektörel dengelerin yeniden kurulacağı bir kaç yıla gebeyiz.Bu konuyla paralel olarak iç mekan tasarımı ve dekorasyon işleri teknik kişilerin elinden çıkarak uygulamacıların otoritesine girmeye başlamış durumda.Bu konu ile alakalı güzel bir sorumuz var beraber cevaplandıralım..

  İleti Gövdesi:
  Merhaba. Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversitede mimarlık okumak istiyorum derslerim iyi yalnız matematik dersim pek iyi değil. üniversitede mimarlık okurken matematik yüzünden sıkıntı yaşar mıyım ? çizimim iyidir etrafımdaki kişilerden olumlu yanıtlar alıyorum çizim konusunda başarılı buluyolar hayal gücüm iyidir yeni şeyler üretmekten hoşlanıyorum mimarlığı seviyorum ama matematik sorun yaratır mı bunu bilmek istiyorum. çok yüksek puanlı üniversiteleri kazanır mıyım bilmiyorum orta puanlı bir üniversite önerir misiniz ? Bir de üniversiteyi bitirdikden sonra iş imkanı konusunda zorlanır mıyım ? ailemizde ve yakınlarımızda mimar olan biri yok bu benim için kötü olur mu ? sitenizdeki tavsiyelerinizi vb. seylerin hemen hepsini okudum ama yine de bu soruları bir kez daha cevaplarsanız memnun olacağım. teşekkürler..

  Merhabalar..

  Matematik yüzünden mimarlık eğitimine ara vermek zorunda kalana hiç denk gelmedim.Genel karakalem çizim yeteneğinin iyi olması ilk bakışta mimarlık eğitiminde çizim yapman konusunda kolaylık sağlayacak gibi görünebilir.
  Ancak eğitim veren kurumun istedikleri karakalem yeteneğinden fazlası da olabilir ilgisiz ritim-monotonluk gibi temel tasarı unsurlarından da olabilir.Bu yüzden çizim yetinin işe yarayıp yaramayacağından teknik anlamda şüpheliyim.
  Lisans eğitimini nerede aldığının pek bir önemi yok değerli kardeşim.Tabi 4 büyük üniversite haricinden tercih yapacaksan.İş konusunda zorlanıp zorlanmayacağın tamamen kendi kaderinle ilgili bunu böyle bilesin.Biraz şans biraz kader doğru zamanda doğru yerde doğru insanlarla oturup kalkman gerekebilir.
  Ancak şunu söyleyebilirim ki son 5 yılda inanılmaz bir mimar sayısı görülüyor.İş olanakları azalmakla beraber mesleki itibarı bitirme çabalarına da ulusal ve yerel basından takip edebilirsin.
  Bu bağlamda özellikle mimarlık mesleğini sevip özellikle bu mesleği yapacağına iyi karar vermeni öneririm.İç Mimarlık mesleği geleceğin meslekleri içerisinde görünüyor.
  Bence temel tasarı ve güzellik anlayışın sağlamsa (en azından buna inanıyorsan) iç mimar olmanı öneririm.İnanılmaz da bir eksik var piyasa da bildireyim dedim..Ailende mimar olmaması bir dezavantaj gibi görünse de bir avantaj olarak ta kullanabilirsin.
  Başarılar 🙂
  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimarlık Mı? İç Mimarlık Mı?

  • iyi günler. Birkaç gün sonra üniversite tercihi yapacağım fakat sıralamam 77000. Bu yüzden mimarlık olarak Atatürk Üniversitesine veya Düzce Üniversitesine girebiliyorum. Fakat iç mimarlık olarak ise Marmara Üniversitesine giriyorum. normal hatta normalden biraz düşük seviye bir mimarlık üniversitesine mi gitmeliyim yoksa yüksek bir iç mimarlık üniversitesine mi gitmeliyim… lütfen yardımcı olur musunuz…

   Tahsin SERDAROĞLU 19 Temmuz 2019 18:09

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya