Mimarlık Mesleğinin Bana Göre Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Muhteşem yoğun bir seçim dönemi geçirdik.Koalisyon iddialarının kulisleri heyecanlandırdığı bir gerçek.Seçim sonuçları ne olursa olsun particilikten çıkarak ülke geleceğini ve geleneğini bozmayacak sonuçlara gebe olsun dileğimizi iletelim.Şimdi sizlere gelen bir soruyu yanıtlayarak blog hediye edelim o halde..

  Mimarlık sevdalıları ve bir gün mimar olmak isteyenlerin sorularına yanıt bulmaya devam ediyoruz.Artık çok klasikleşmiş ve benzer sorulardan oluşan metinlere biz de mizahsal yanıtlar vermeye başladık.Tabi karşımızdakini ciddiye alacak düzeyi hiç bir zaman düşürmedik.Böyle bir şey yapmayız da.Mimarimedya iletişim formu ve mimarimedyabilgi@gmail.com üzerinden gelen sorulara yanıtlar aramaya devam ediyoruz.İşte gelenlerden biri daha..

  İleti Gövdesi:
  mimarlık-kararsızlıkMerhabalar
  Ben lise son sınıf öğrencisiyim meslek seçimi konusunda hala kararsızım küçüklüğümden beri mimar olmak istiyordum ama biraz araştırma yaptım ve mimarlıktan soğudum malesef mezun olanların çoğu aman çok zor aman işsiz kalıyoruz gibi yorumlar yapıyolar ben de mühendislik düşündüm bana en uygunu endüstri mühendisi gibi duruyor çünkü ülkemizde maalesef kadın makine ya da inşaat mühendisleri iş bulamıyor
  Anlayacağınız mimar mı olsam mühendis mi olsam bilemedim sizden istediğim şey mimarlığı her açıdan bana anlatmamız iş olanakları gibi alanlar fallan filan
  Bu zamanda iş bulmaları kolay diye düşünüyorum çünkü inşaat alanında ülkemizde gelişmeler var ama gelecekte ne olur bilemiyorum bi de mimarlıkta yaratıcı olmak gerek benim de yaratıcılık konusunda sıkıntılarını var yapabilir miyim bilmiyorum
  Cevaplarsanız çok sevinirim

  Merhabalar ..
  Bazı noktalarda sana yön verebilecek notları paylaşalım o halde..
  meslek seçimi konusunda kararsızlık yaşıyorsan mimar olmamalısın.
  Zengin olmak istiyorsan mimar olmamalısın.
  uyku düşkünü isen mimar olmamalısın.
  gezmeye alışveriş yapmaya ve keyfine düşkün biri isen mimar olmamalısın.
  çok ciddi zengin , bürokrat, inşaatçı çevren yoksa mimar olmamalısın.
  tasarım yeteneğine güvenmiyorsan mimar olmamalısın.
  konsantrasyon problemi yaşıyorsan mimar olmamalısın.
  bilgisayarlarla aran iyi değilse mimar olmamalısın.
  Herşeye rağmen mimar olmak için sebeplerin de aşağıdaki gibi..
  mimarimedya gibi nitelikli bir mimarlık yayınından haberdarsan mimar olmalısın. 🙂
  emeğin ucuz ise mimar olmalısın.
  zengin olmak istemiyorsan mimar olmalısın.
  mevzuat, döküman, yönetmelik incelemek seni sıkmaz ise mimar olmalısın.
  yukarıdaki maddeleri genişletmek çok mümkün ama sanırım cevabını almışsındır sende :).
  İşin mizah tarafı bir yana mimarlık gerçekten büyük bir özveri isteyen bir meslek ve sabır gerektiren bir sanat.Bunların biri eksik olduğu zaman mutsuzluklar baş göstermeye başlar.
  Bu arada benzer soru ve cevaplarımızı görmek isteyenler için mimarifelsefe.com daki soru ve cevapları da incelemenizi tavsiye ederim..
  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimarlık Mesleğinin Bana Göre Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

  • Merhaba. Belki inanmak istemiyorum ama yukarıda belirttiğiniz bunlar yoksa olmamalısın maddelerinden bir iki tanesi olmasa da mimar olsak zorlanır mıyız ve de diğer yazılarınızda mimarların çok gezip sürekli fotoğraf çektiğinden bahsediliyor, burada ise gezemeyeceğinden. Sizce de biraz çelişmiyor mu?

   sevde 10 Haziran 2016 10:08

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya