Mimarlık Mesleğini Tercih Etmek İçin 20 Geçerli Sebep

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Pek çok başarılı, ünlü insanın hayallerindeki meslek sorulduğunda cevapları mimar olmuştur. (Brad Pitt,  Barrack Obama vb.) Mesleğin isim değeri dahi doktorluk, yazarlık kadar kuvvetlidir.

  Peki, neden bütün dünya mimar olmak ister?

  İşte mimar olmak için 20 sebep: 

  1. Yaratıcılığın özgürce ortaya çıkabildiği bir alan olduğu için,
  2. Fotoğrafçılık, güzel sanatlar ve tasarım gibi alanlarla iç içe olduğu için,
  3. Hayalleri somut gerçekliğe dönüştürme imkanı verdiği için,
  4. Dünyanın her yerinde çalışabilme imkanı sunduğu için,
  5. Keşfetmeye, hayal etmeye ve üretmeye izin veren bir alan olduğu için,
  6. Nesnelere farklı açılardan bakmayı öğrenmek için,
  7. Dünyayı yeniden inşa etmeye ve değiştirmeye imkan verdiği için,
  8. Yalnızca çizim ve tasarım konularında değil mutfak kültüründen restorasyona, renklerden siyasete kadar pek çok alanda bilgi sahibi olmak için,
  9. Hem sayısal hem de sözel zekayı aynı anda kullanmayı öğrenmek için,
  10. İnsanların yaşamak ve sosyal aktiviteleri gerçekleştirmek gibi amaçlarla kullanacağı tüm yapıları tasarlama olanağı sunduğu için Mimarlık okumayı seçebilirsin.
  11. Mimarlık hem çizgi hem de tasarlama ve yaratma dillerine hakimiyet kurduğu için sanatla eşleştirilen bir disiplin. Mimarlar sanatsal yetenekleri olsun olmasın, mesleğin kendi aurasından dolayı bu payeye yaklaşmış oluyorlar. Bu da herhalde çok baştan çıkarıcı bir duygu
  12. Bir şeyi sıfırdan ortaya çıkarma cesareti ve iradesi göstermek muadili mesleklerde de görülen bir tatmin sağlıyor. Cerrahların da sıkça yaşadığı tanrı sendromu, mimarları da aynı isteğin esiri yapıyor
  13. Mimarlar genelde güzel giyinen, estetik değerlere önem veren rol modelleri olarak sunulurlar. Hollywood’un son 20 senedir filmlerinde pazarladığı mimar karakteri son derece yakışıklı, spor arabalı, “casual” kıyafetleri ve atletik yapısı ile dikkat çeken, aynı zamanda hassas bir insan tipi çiziyor.
  14. Özgür davranış ve acayipliğin bu kadar yakıştığı başka bir meslek göremezsiniz. Garip gözlükler takıp, renkli fularlar bağlasanız da insanlar sizi ciddiye alır çünkü siz mimarsınız.
  15. Mimarlık için ne denir, bilirsiniz. İş değil, yaşam tarzı. Akşam evinize gittiğinizde de iş devam eder çünkü mesleki deformasyon, tüm dünyayı algılama şeklini biraz değiştirmiştir. Bu da -olumlu anlamda- geceyi gündüzü iş yapar.
  16.  Eğitimin konusu hem sosyal hem de sayısal konular içerdiği için mimar olduğunuzda ille de mimarlık yapmanız gerekmez. Pek çok mimar, mimarlık yapmayarak da meşhur olmuştur. Mimarların, her işi yapabileceği söylenir.
  17. İstisnalar kaideyi bozmaz. Mimarların yazıları güzel olur!
  18. İnsanlar mimarların ne yaptığını anlamasa da gerçekten saygı duyarlar. Mimarım dediğinizde “İç mi dış mı?” diye soruyor olmaları sadece cahilliklerindendir.
  19. Mimarlar zaten çok çalışırlar, üniversiteden itibaren sabahlamaya alışkınlardır ama burada bahsettiğimiz o değil. Mimarlık ilerleyen yaşla birlikte değer kazanan, biriken tecrübenin en çok iş yaptığı disiplinlerden birisidir. Modern mimariye yön veren isimler dahil mimarlık tarihinde pek çok mimarın ölene kadar çalıştığı bilinmektedir.
  20. Mimarlar, herhangi bir ofiste çalışmak mecburiyetinde kalmadan kendi ofislerini açabilir, kendi işlerinin patronu olabilirler.

  Yazılarımızın ve paylaşımlarımızın pek çoğu mizah ağırlıklı olduğundan ”neden güzelliklerden de bahsedilmiyor?” sorularına cevap niteliğinde bir yazıyı sizlerle buluşturmuş olduk böylelikle..Yorum ve görüşleriniz için aşağıda fikirlerinizi yazabilirsiniz.

  Etiketler:
  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimarlık Mesleğini Tercih Etmek İçin 20 Geçerli Sebep

  • 10. madde tr’de pek mümkün görünmüyor.. 🙂

   Ezgi Özgentürk 27 Ocak 2016 16:59

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya