Mimarlık İçin Yaş Faktörü Ön Koşul mudur?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Ramazan, işlerin yoğunluğu, oruç ve tercih döneminde olmamız gibi faktörleri bir araya toplayan bu dönemde gelen sorularınıza anında yanıt veremiyoruz.Bu yüzden kusura bakmayınız beyler ve bayanlar..

  Mimarmuratercelebi@gmail.com, mimarimedyabilgi@gmail.com ve bu sitedeki iletişim formuyla veya buradaki tartışma sayfası aracılığıyla sorularınızı yazabildiğinizi yeniden hatırlatalım.

  Bu arada son olarak mimarifelsefe.tumblr.com üzerinde de gelen soru ve cevapları paylaştığımızı da bir defa daha söyleyelim.

  İleti Gövdesi:
  Merhaba, ben 33 yaşındayım ve malzeme mühendisiyim.Seramik sektöründe 9 yıl çalıştıktan sonra Bu sene üniversite sınavına girdim ve Ankara’da bir mimarlık fakültesini kazanabiliyorum.

  Sizce hep hayalimde olan mimarlık mesleğini 37-38 yaşında yeni mezun olmuş bir mimar olarak Türkiye şartlarında kariyer yapma imkanım var mıdır? veya endüstrideki geçmiş iş deneyimlerimden dolayı daha rahat iş bulabileceğim endüstri mühendisliği bölümüne mi yönelmeliyim?

  mimarlık için yaş durumu ön koşul mudur?

  Ve yanıtımızı da paylaşalım böylelikle..

  Merhabalar..Ramazanı bahane eden nefsin vermiş olduğu atalet, genel bir yorgunluk ve tercih dönemi olması nedeniyle mail trafiği yaşandığından mailinize ancak yanıt verebiliyorum.
  Yaşınız anormal değil.Ortalama bir yaş ancak bir kaç sene daha bu sürüncemede – kararsızlıkta devam ederseniz tehlike çanları çalabilir şimdiden uyarayım.Bunu şunun için söylüyorum , mimarlık mesleğinde kaç yıllık mimar olduğunuz herşeyden önemli.Yani görünüşünüz nasıl bilmiyorum ama sizden 10 yıllık deneyim bekleyebilir çalışacağınız yer.
  Bu deneyimi bu yaşınıza rağmen karşılayamıyor olmanız patronlarda hayal kırıklığı yaratabilir.İşin bu boyutu enteresan ama mutlak değerlendirmeniz gereken başlıklardan birisi olduğunu unutmamalısınız.Gözden kaçabilecek bir detayı hatırlatayım istedim.
  Türkiye şartlarında kariyer yapma imkanınız özel sektörde ancak kendi ofisinizi kurduğunuz zaman var olacaktır.Kurumsal firmalar yaş faktörünü öne sürecektir.Bir de kamuda mimar olarak çalışmayı deneyimleyebilirsiniz.Orda da kimse problem çıkarmaz.
  Bence geçmişinizden dolayı endüstri mühendisliğini tercih etmelisiniz.Ön koşul yaş değil ama yukarıda sıraladıklarım gayet ciddi şeyler.
  Sorularınız ve geri dönüşleriniz için yine bu mail adresini kullanabilirsiniz.
  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimarlık İçin Yaş Faktörü Ön Koşul mudur?

  • Merhaba ben 42 yaşında bir bayanım. ve dgs ile iç mimarlığa bu yıl geçiş yaptım. 46 yaşında okulu bitiricem. Ama 42 yaşına kadar daha çok üretim makine alanında çalıştım. Mezun olduktan sonra iç mimarlık alanında acaba işe girebilir miyim. Şu an özel bir şirkette makine sektöründe çalışıyorum. işten ayrılıp okula gidicem. Sizce işimi bırakıp okumalımıyım yani 46 yaşında mezun olduğumda sıfır iç mimarlık tecrübesiyle iş bulabilir miyim. Veya işime mi devam etmeliyim iş bulamama tehlikesine karşı

   Sema 13 Ağustos 2018 10:34

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya