Mimarlık İçin Hangi Üniversiteyi Tercih Etmeliyim?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İşin aslına bakarsanız en klasik 4 – 5 sorudan biridir hangi üniversiteyi tercih etmeliyim sorusu.Ancak şunu pek anlatamıyoruz sanırım..Mimarlık eğitiminde okulun adı, derslere giren hocaların akademik başarıları vs. önemli değil!.

  Mimarlık eğitiminde aslolan kişinin mimarlığı öğrenebilecek alt yapıya sahip olmasını sağlamaktır.Yani 4 senelik mimarlık eğitiminin sonunda kişiye ”artık mimarlığı öğrenebilirsin” ünvanı veriliyor.

  ”Artık mimarlık yapabilirsin” ünvanı değil.

  Arkadaşın biri sorusunda;

  İleti Gövdesi:
  Merhaba,
  Bu sene liseyi bitirdim ve mimarlığı tercih etmek istiyorum.  Ama başarı sıralamam pek iyi gelmediği için tercih edebileceğimiz üniversite kısıtlı. Sizce Haliç Üniversitesini mi MEF Üniversitesini mi tercih etmem daha iyi olur?
  Tercih sürem kısıtlı eğer bilgilendirirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Demiş.Şimdi sizlerle yanıtlayalım..

  Lütfen siz de yorumunuzu esirgemeyin.Blogu canlandıralım her zamanki gibi..

  Giriş paragrafında bahsettiğim konu ne derece doğru aşikar..

  Kişi kendini geliştirdiği nispette başarıya ulaşır.Okulun adının bir önemi yoktur.Söylediğin okullardan ilki elbette daha namlı.Yani adı daha fazla konuşulan bir yer.

  Karar senin.Daha fazla konuşulan mı yoksa daha az konuşulanmı?.Bu ne kadar iğrenç bir soru oldu öyle değil mi?.İşte senin öğrenmek istediğin şeyi sorarkan kullandığın cümleler de böyle.Yani okul adını boşverip, mezunlarının neler yapığını öğrenebilirsin.

  Akademisyenlerini inceleyebilirsin.

  Kaç yıllık bir fakülte olduğunu ve okulun geçmişini sorgulayabilirsin.Sözlükleri inceleyebilirsin. :).

  Hakkında hayırlısı olsun.

  Her soruya verdiğimiz yanıt yazımızda hatırlattığımız gibi mimarifelsefe.tumblr.com ‘u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Mimarlık İçin Hangi Üniversiteyi Tercih Etmeliyim?

  • Merhaba. 11.sınıf öğrencisiyim. Mimarlık okumayı yaklaşık 1 senedir düşünüyorum. Çizim yapmayı, matematiği ve kendimi zorlayıp geliştirmeyi çok seviyorum. Ayrıca çok hırslı bir insanımdır. Bu yüzden mimarlığı düşünüyorum. Ama mimarlıkla alakalı çok ayrıntı bir bilgiye sahip değilim ve okulumuzda gerçekleşecek bilim şenliği etkinliğinde okulumuza bir mimar gelicek. Mimarlığı en ince ayrıntısına kadar öğrenebilmek için ona ne gibi sorular sormam benim için daha faydalı olur? Bilim şenliğine çok zaman kaldı. En kısa zamanda soruma cevap vermenizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

   Nesrin Güney 28 Nisan 2016 18:51

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya