Mimarlık Eğitimini Yabancı Dilde Almak Zor mudur?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Sorunun cevabı gayet açık ve net..Evet zor.Ancak bunu kısa cümlelerle açıklamamız gerekiyor sanırım.

  Arkadaşımızın biri soru sormuş.

  Henüz tercih döneminde yahut tercih etmesine az bir zaman kalmış kimselerin baş ucu kaynağı olmaya devam ediyoruz.

  İşte soru ve altında yanıtımız..

  İleti Gövdesi:
  Merhaba ben Tuğçe henüz lise son sınıfı okuyan ve yıllardır mimar olmanın hayalini taşıyan biriyim ama bir konuda çok kararsızım ailem okulu ankarada okumamı istiyor bende ya odtü yada gazi üniversitesini istiyorum yalnız odtüde eğitim ingilizce veriliyor ingilizce eğitim almam daha mı iyi olur benim adıma bilmiyorum başarabilir miyim o konuda da çekincem var açıkcası sonuçta mimarlık zor bir bölüm ingilizce olması onu daha da zorlaştırmaz mı ingilizce eğitim hakkında biraz bilgi ve bana da biraz akıl verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum ve sitenizde beğenerek vakit geçiriyorum 🙂

  Merhabalar Tuğçe!
  Yoğunluk ve bir takım sebeplerden dolayı ancak geri dönüş sağlayabildim.Bu yüzden başta sen olmak üzere sorusuna yanıt bekleyen tüm mail sahiplerinden özür diliyorum.Ramazandan sonra bunları telafi edeceğime söz veriyorum.
  Şimdi soruna gelecek olursam, ingilizce eğitim almanın mimarlığın zaten zor olan eğitimini iyice zorlaştırmaz mı?.Demişsin.
  Açıkçası ingilizce eğitim alan birinin bu soruya aşağıda yorumla yanıt vermesi daha doğru olur ancak genel manada yabancı dil ile harika geçmişe sahip olmayan birini kolay günler beklemiyor diyebilirim.
  Yurtdışında çalışılmayacaksa yabancı dilde eğitim almanın mantığını da anlayamamış biri olarak bu noktada iyi düşünmeni öneririm.Mezun olduğunda cv’nde evet yabancı dil olarak ingilizce yazacak ama yabancı dilde eğitim alarak piyasaya girmenin ne derece mantıklı ve doğru olduğunu da beynimde tartışıyorum.
  51830
  Bir de şu boyutu var ki, kimse bir mimara iyi yabancı dil biliyor diye daha yüksek maaş vermez (bu maaş odaklı düşünen arkadaşlara bir nottu) .Tabi yurtdışı lokasyonlu bir mimarlık bürosunda çalışmak gibi bir niyet yoksa!
  İşte durum bunlardan ibaret, mimarlık güzel meslek.Son zamanlarda mimar olmamanız için elimden geleni yaptığım yönünde geri bildirimler alıyorum.Bu beni üzüyor desem yeri doğrusu.Sadece mimar olmaması gerektiğini düşündüklerime bu yanıtı verdiğimi ekstra bir bilgi olarak belirtmeliyim..
  Başarılar..
  (son bir not olarak benzer soru ve yanıtların yer aldığı, mimarifelsefe.tumblr.com ‘u mutlaka ziyaret etmelisiniz.)
  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya