Mimarlık Eğitimi İçin Yurtdışı mı? Türkiye mi?

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlık eğitiminin 6 yıla çıkarılacağı tartışmaları, mimarlık okulu sayısının 131’i bulması ve okulların niteliklerinin tartışıldığı şu dönemlerde yurtdışı hedefleri olan bir kimse için Türkiye’de okumak veya Yurtdışında okumak arasındaki farkları analiz edeceğiz.

  Bir arkadaşımız şu soruyu yöneltmiş..

  İleti Gövdesi:
  Merhaba ben 18 yasindayim, Viyanada dogdum büyüdüm. Son zamanlarda Türkiyede okuma gibi bir istek olustu bende, aslinda türkiyede yasamak ve okumayi hep istiyordum ama hep imkansiz gibi geliyordu, herneyse ben konuya geleyim 🙂 Sorum şuki benim Viyanada mimarlik okumak gibi bir sansim varken Türkiyeye yerlesip orda okumak elimdeki firsati tepmekmi olur sizce, yoksa türkiyedede okusam okadar büyük bir fark olmazmi? Ve bana nerde okumami tavsiye edersiniz? Viyanami yoksa Türkiyemi? Ve Türkiyede hangi üniversiteleri tavsiye edersiniz?
  Baska bir sorumda var.. Ben resim cizmeyi cok seviyorum ama öyle büyük abartacak kadar bir yetenegimin oldugunu düsünmüyorum dogusdan bir yetenegimin olmasi gerekirmi bu meslek icin, yada yani cizimlerim süper olmadigi gibi berbatda degil, yani bu durum degisirmi ilerletebilirmiyim yetenegimi okumaya baslayinca üniversitede. Umarim kendimi ifade edebilmisimdir :)) sorularimi cevaplarsaniz cok memnun olurum, simdiden cok tesekkür ederim..

  Sümeyye

  Bizim yanıtımız da aşağıdaki gibidir.Sizin görüşünüzü de merak ederiz.Aşağıda yorum kısmından görüşlerinizi sunabilirsiniz.

  Selamlar tekrar.Sorunuza bir blog yazısı ile yanıt vereceğimizi söylemiştik.Şimdi sorularınza yanıt vermeye çalışalım..

  Viyana’daki mimarlık eğitimi ile Türkiye’dekilerin arasında dağlar olmadığını bilmeni isteriz.Mimarlık eğitiminde Türkiye’de okumak ile yurtdışında okumak arasında tercih yapmak gerektiğinde meslek hayatına mezun olduktan sonra nerede çalışacağın sorusuyla yanıt aramalısın.
  Yani yurt dışında mimarlık eğitimi alıp Türkiye’de çalışmak bana pek akıllıca gelmiyor.Şöyle ki her ülkenin hatta her şehrin kendine has adap erkanı vardır.Bu kurallar o ülkenin havasını soluyup, o şehrin suyunu içmekle yakından alakalıdır.
  Bir uyum problemi yaşayacağını söyleyebilirim.Gerçi seni meslektaşların arasında öne çıkaran bir şey de olabilir başka bir ülkede eğitim almış olman.
  Türkiye’de mimarlık okullarının sayısı 131 (kıbrıs ile beraber).Yani son 7-8 yıllık süreçte belki 25-30 dan fazla mimarlık okulu açıldı.Ne kadarı nitelikli, ne kadarı niteliksiz bu noktada bişeyler söylemek imkansız.Mezunlarının piyasaya girip yarışmalara girip birşeyler yapmasını beklemeliyiz.Bu noktada pek çok akademisyen kendi okulunu öne çıkaracaktır elbet ama benim bundan 2 yıl önce yine mimarimedya’da yayımlamış olduğum top10 listesi halen çok okunanlar arasında.Orada ”kendime göre” basbas bağırarak yazdığım bir kelimeydi.Eleştiriler halen geliyor, vay efenim bizim okul neden yok, vay efenim bizim okul daha iyi….”
  Yine de teknik üniversitelerden vazgeçmemek lazım, olmuyorsa İstanbul’dan bir vakıf üniversitesi tercih edilebilir.Hatta bu noktada İstanbul Aydın Üniversitesi gibi akademisyenleri ülke çapında nam yapmış fakülteleri tercih edebilirsin..
  Çizim yeteneğiyle alakalı konularda belki 20 tane blog yazısı girmişizdir onları iyice oku derim 🙂 .Yalnız resim yeteneğinin olması hatta mükemmel olması mimarlık eğitiminde seni başarılı yapacak bir unsur değil şimdiden hatırlatmak isterim..Gözün korkmasın ama o kadar teknik bilginin arasında kalem oynatmak bile maharet istiyor.
  Allah yar ve yardımcın olsun, hakkında hayırlısı bakalım..Soruların için aşağıda yorum kısmını kullanabilirsin.Böylelikle senin durumunda olanlara da iyi bir fikir fırtınası oluşturmuş olabiliriz.
  Mimarimedya’yı takipte kal!
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya