”Mimarlık Düşüncenin Yansımasıdır!” (Le Corbusier)

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Le CorbusierMimarlık kitaplarından bir tanesi daha..Hayatı boyunca tutkuyla bağlandığı mimarlığın ardında yatan gerçekliğe ulaşmak için bıkıp usanmadan çalışan ve yaşamını coşku dolu bir serüvene dönüştüren, 20. yüzyılın mimarlık ustası Le Corbusier’den modern mimarlığa ışık tutan bir başyapıt Bir Mimarlığa Doğru.

  Bir manifesto niteliğindeki bu yapıtında Le Corbusier, mimarlardan, kendisinin birer yalan olarak nitelediği biçemleri yadsımalarını ve tüm yaşamsal özlerinden boşaltılmış eski modelleri kopya etmeyi bırakmalarını istiyor. Büyük bir coşkuyla, onları, mimarlığın -temel ilkeleri çoğunlukla unutulan ya da göz ardı edilen- canlı kaynaklarına, yalın asal geometrik biçimlere dönmeye çağırıyor.

  21. yüzyıla girerken modern mimarlık akımının insanın yaşadığı çevreyi yiyip yutan dev bir öğütücüye dönüştüğü göz önüne alındığında, Le Corbusiernin savunduğu ilkelerle zamanda bir yolculuk yapmak, nereden nereye geldiğimizi görmek açısından belleğimizi tazeleyecek, onun yapıtlarını daha iyi çözümlememizi sağlayacak.
  “Mimarlık, yapım sorunlarının dışında, onların ötesinde sanatsal bir gerçek, duygusal bir olgudur… Mimarlık düşüncenin yansımasıdır…”

  Öncelikle ben okudum ve gerçekten harika bir anlatım ile günümüze ve günümüz mimarlığına ışık tutan espritüel bir anlatış tarzının kitaba hakim olduğunu söylemeliyim.Kitabı satın almak için bir kaç farklı yol söyleyeceğim..

  Bunlardan birisi burda..

  Diğeri ise burada..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya