Mimarlık Dünyası Konut Konferansıyla Bir Araya Geldi

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  “Konut’un Gücü Adına!” söylemiyle düzenlenen konferansta sektörün farklı disiplinlerinde varlık gösteren temsilciler konut- kent- insan ilişkisinin sosyal ve felsefi boyutlarını tartıştılar.

  Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Tolga Türkanık’ın ev sahipliğini yaptığı konuşmasında sektör paydaşlarına 47 yıldır hizmet verdiklerini hatırlatarak ‘Konutun bizim için güven demek olduğunu’ belirtti. Türkiye’de gelirimizin büyük bölümünü bu güven duygusunu elde etmek için harcadığımızı söyleyen Türkanık, İstanbul’da son 5 yılda konut fiyatlarının yüzde 110 arttığını söyledi. Orta ve alt gelir gurubuna sahip olan kitlelerin güven duygusunun giderek azaldığını anlatan Türkanık, TOKİ’nin buradaki önemine vurgu yaparak şunları söyledi; ‘TOKİ’nin İstanbul’da yaptığı konutların sadece yüzde 7’si sosyal konut, oysa ki TOKİ elde ettiği karı dar gelirli vatandaşlar için konut üretmek üzere harcamalı. İstanbul’da ev için harcanan paranın metrekare başına fiyatı 2 bin 600 liradır. İnsanlar aylık kazançlarının yarısından fazlasını bir ev sahibi olmak için harcıyor, bu da çok ciddi sorunlar yaratacak bir durum’ dedi.

  Türkanık, İstanbul’da bir evin metrekare satış fiyatının 2 bin 600 TL olduğunun söyledi.

  Bu yıl 6.sı düzenlenen konferansta konut’un dünü, bugünü ve geleceği küresel ve yerel ölçekte ele alındı. Moderatölüğünü Fortune Türkiye Dergisi Yayın Direktörü Cüneyt Toros’un yaptığı Konut Konferansı 2015’te sorunlara çözüm aranırken, yeniliklerin neler olduğu ve geleceğin tasarımında nelerin dikkate alınması gerektiği de tartışıldı

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya