Mimarlık Bloglarının Artması Heyecan Verici!

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarimedya ile yola çıkışımızın neredeyse 3. yılına gireceğiz.Daha önce özel bir alan adı ve mimarigaleri geçmişini saymazsak.Bu süreç içerisinde çeşitli mecralarda basılı yayın organları da dijital yayın organları da dahil olmak üzere kaynak gösterilmek ve gösterilmemek sureti ile içeriklerimiz tercih edildi.

  Bunda samimi bir dil kullanmamız , mimarinin boğucu terimleri ve ağır hukuki dil kullanmadan felsefeye kaçmadan yazmamızın etkili olduğunu düşünüyorum.Başka arkadaşlara örnek olması durumlarını görmeye başladık.Mimarimedyabilgi@gmail.com üzerinden gelen sorulardan bir tanesine de kendimi şımartmak için 🙂 yer vereceğim ..

  İleti Gövdesi:
  Merhabalar Murat Bey

  Ben bir iç mimarlık öğrenciyim ve henüz çok yeni bir blog açtım.
  Yasal haklar üzerine kafama takılan bir soru var.
  Yanıtlarsanız sevinirim.
  Bir yapının fotoğrafını internetten kopya ederek, kendimce yorum-eleştiri yapabilir miyim?
  Fotoğraf kullanmak yasal olarak suç mudur?

  Bu arada blogunuzu ilgiyle takip ediyorum. Kaleminize sağlık.

  İyi günler! 🙂

  Yanıtımız..Umarım faydalı olacaktır.

  Merhabalar..Kaliteli bloglar ve kaliteli web sitelerine mimarlık – iç mimarlık camiası oldukça aç.Bu gerçek söz konusu iken istekli kalemlerin ve kuvvetli yorumcuların çoğalması oldukça heyecan verici.Bu bağlamda çalışmalarında başarılar dileyerek devam etmeni tavsiye ediyorum.Yani istikrar çok önemli..

  Önceliğin telif hakları ve kişisel haklardan önce orjinal – kopya olmayan copy-paste olmayan blog oluşturmaya çalışmak olmalı.Bir sitede bulduğun güzel içeriği kendi blogunda yayımlayarak çok iyi yerlere harika bir okuyucu kitlesine ulaşmak pek mümkün görünmüyor.Bu mutlak uyarıyı sana söyledikten sonra soruna geçebiliriz.
  Kopya ettiğin fotoğraf creatif commons lisansına sahip ise hiç kaygılanmadan kullanabilirsin.Zaten belirli bir bedel ile satın alarak web sitelerinde yayın yapan blog çok az.Bu konuda devlet denetimi lisanslı ürünler üzerine yoğunlaşmış durumda.Hangi siteden aldığını resimlerin altına yazarsan yahut resimlere blogundan orjinai sitelere bağlantı verebilirsen işin daha sağlam olacaktır.Reklam gelirin yok ise lisanslı resimlerin de kullanılması yasal açıdan ”kar amacı gütmeden” yazdığından sıkıntı oluşturmayacaktır.Blogundan fazlaca bağlantı vermen google tarafından spam site olarak blogunu algıtabilirsin.
  Bazı detayları kendin zaten zaman içerisinde öğreneceksin.Yine takıldığın noktalarda sorularını sorabilirsin.
  Bu aşamalardan her blogger mutlaka geçmiştir.Kendine referans bloglar seçerek kendi çizgini oluşturabilirsin.Ben mesela mimarimedya blogum için mashable , webrazzi , design taxi bloglarını örnek alıyorum.Biraz yorum farklılıkları yapmaya çalışıyorum.Ama bahsettiğim siteler aylık geliri 30.000 doların üzerinde aylık milyonu bulan ziyaretçi kitlesine sahip siteler.Mimari medya ise altı üstü aylık 100.000 kişiye içerik sunuyor.
  Başarılar dilerim..
  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya