Mimarlığın Karizmasındaki Sırlar Ve Gelişmişlik Üzerine Notlar

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bir toplumun gelişmişlik düzeyini nasıl ölçümlersiniz?.

  Yazıya bir soru cümlesiyle başlamak pek talihli sayılmaz ama tutulan ve sevilen bir mimarlık blogu olmanın verdiği müthiş cesaretle yorum yapabiliriz umarım..

  Yani gelişmişlikten kasıt köprülü kavşaklar, mimari öğeler, su kanalları filan değil..Direkt olarak toplumun kendisidir.

  Mimari gibi unsurlar doğrudan etkili olmasa da ikincil olarak gelişmişlikle bağlantılıdır.Yani modernleşme çabalarının yoğun olmasıyla da ilgili değil esasında.

  Mimarlık mesleği son günlerde en fazla sorulan şu soruya tema oluyor: ”iyi kazanabilir miyim?.” , ”mimarlar ne kadar para kazanıyor?’‘ .Bu sizce iyi bir duruma gidişatın mı göstergesi , yoksa kapitalist duyguların iştah kabartan yansımalarının mı göz kırpması?.

  Biliyorsunuz mimarimedya.com iletişim formu ve mimarimedyabilgi@gmail.com üzerinden gelen sorularda mimar olmak isteyenler ile mesleğinden dert yananları dinleyip yanıtlıyoruz mandıra filozofucasına.Kelin ilacı olsa başına sürer misali kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz da diyebiliriz.Ancak şimdiye kadar benzer bir başka platformun da olmaması mimarimedya’yı muadillerinden öne geçiriyor.

  Mimarlığın bu denli sevilir bir meslek olmasında mimarlık mesleğinin adının karizması şüphesiz tartışılmaz.Bkz. mimarlık google aramalarına tamamı soyut çizimler, el çizimleri , eskizler ve başında bareti olan yakışıklı – güzel insan pozları..

  Mimarlık mesleğinin güzelliği neresinde?.Karizmatik bir olgu olmasında mı? , yoksa eskiden güzel işler yapıldığına kanıt mı?.

  Yani meslek aşkıyla yanıt tutuşan ancak kendi ofisini açtığında sektörün acımasız taraflarıyla direkt olarak yüzleşen bir mimar olarak yönetmeliklerle dans etmenin , müteahhiti mutlu etmenin, sınırlı bir bütçeyle tasarım yapmanın, hızlı ve çabuk çizmenin vb.. pek aşkla meşkle alakası yok diyebilirim.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya